Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Niesforna choinka rekordzistka na Starym Rynku

- Ależ ta świąteczna choinka nerwów mi dzisiaj przysporzyła – wzdycha kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej Irena Bagińska, od 35 lat pracująca w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, które co roku przed mikołajkami stawia w centrum drzewko na Boże Narodzenie. - Nie dość, że mieliśmy problemy z przejazdem przez miasto z powodu przewodów, przewieszek i sygnalizacji świetlnej, to jeszcze na koniec zatrzymały nas samochody na Starym Rynku!

Złamany w nocy z niedzieli na poniedziałek srebrny świerk ma, licząc na oko, sporo ponad pół wieku. I rósłby pewnie spokojnie dalej na terenie jednostki wojskowej, gdyby nie szalejące nad całą Polską wichury. Kiedy Irena Bagińska o złamanym świerku się dowiedziała, natychmiast podjęła męską decyzję: to wymarzone „drzewko” na bożonarodzeniową choinkę dla mieszkańców, turystów i przyjezdnych, odwiedzających łomżyński Stary Rynek.
„Drzewko” ma około 15 metrów wysokości, ale rekordowe jest nie z tego względu, bo bywały już choinki i 20-metrowe: jest tak rozłożyste, że nie zmieściłoby się nawet w sali konferencyjnej ratusza. Z jednej strony u podstawy wiatr i ciężar podczas upadku powyrywały i połamały mu gałęzie, ale ten niedostatek ośmiu pracowników z ekipy ZZM naprawi już po ustawieniu świerka.
Czy raczej: po wstawieniu do tulei o średnicy 33 cm, głębokiej na 1 m 20 cm, co odbywało się z użyciem ciężkiego dźwigu. Znów na oko patrząc, i to już po ociosaniu grubaśnego pnia, podziemna obejma może nie utrzymać niesfornej rekordzistki, jeżeli tylko spadną śniegi i wiatr rozhula się ponownie... Ale może lepiej być dobrej myśli, tym bardziej, że koordynatorem skomplikowanej logistycznie i technicznie operacji był dyrektor MPGKiM inż. Arkadiusz Kułaga. Jednak i on wydawał pracownikom polecenia z wyraźnym podekscytowaniem, czy aby tym razem znów się uda.
Na choince zawisną srebrne, kryształkowe łańcuchy i girlandy, tak że po zmroku i nocą drzewko będzie najjaśniejszą i najbardziej ozdobną częścią, czekającego lata na rewitalizację Starego Rynku.
- Tradycyjnie w pierwszym tygodniu grudnia na najważniejszych ulicach i głównych skrzyżowaniach naszego miasta będą również montowane ozdoby świąteczne – zapowiada Łukasz Czech  z wydziału organizacji i obsługi Urzędu Miejskiego w Łomży. - Ich wieszanie zleca Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Będą one takie same jak w ubiegłym roku. Na zakup nowych w tym roku nie były przewidziane środki w budżecie miasta.
Pięć choinek tradycyjnie zostanie także ustawionych na Rondzie Solidarności, zaś jedna na Placu Niepodległości.
- Na tydzień przed wigilią świąt Bożego Narodzenia na Starym Rynku planowana jest Łomżyńska Wieczerza Wigilijna – dodaje Łukasz Czech. - O szczegółach będziemy mogli poinformować już w przyszłym tygodniu.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę