Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Rozpoczęło się remontowanie zabytkowej bramy

XIX-wieczny obiekt został zamknięty dla odwiedzających i prowizorycznie zabezpieczony przed przewróceniem na początku sierpnia tego roku. Rozpoczęły się już prace remontowe. "W środę (12.10) firmie, która wykona remont przekazany został plac budowy" - mówi Anna Sobocińska z łomżyńskiego Ratusza. "Na razie będzie wykonany tylko pierwszy etap remontu, ponieważ środki w budżecie pozwalają jedynie na stabilizacje fundamentów bramy. Będą to roboty w ziemi. Zaplanowano zszycie pęknięć i zakończenie prac stabilizujących na 18 listopada i niestety w dzień Wszystkich Świętych ta brama będzie zamknięta dla odwiedzających" - dodaje Sobocińska.

Jest to jedynie ratowanie zabytku przed zniszczeniem, na odrestaurowanie obiektu trzeba będzie jeszcze poczekać.

"Drugi i trzeci etap planowany jest w projekcie przyszłorocznego budżetu, ale czy znajdą się środki na realizację - to zależy od łomżyńskich radnych. Pierwszy etap kosztuje około 44 tys. złotych, natomiast cała inwestycja to kwota rzędu 370 - 400 tys. złotych" - mówi Anna Sobocińska.

Wykonanie prac ratunkowych było konieczne już teraz, ponieważ specjaliści stwierdzili, że naruszona podczas prac ziemnych na ul. Kopernika oraz przez ulewne deszcze brama zaczęła się przechylać w kierunku jezdni i zagrażała zdrowiu, życiu i mieniu mieszkańców.

Łomżyński cmentarz przy ul. Kopernika należy do najstarszych w Polsce - ma już ponad 200 lat.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę