Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

„Umarłam ze śmiechu“ - biografia Hanki Bielickiej w księgarniach

Główne zdjęcie
Zbigniew Korpolewski przemawia na pogrzebie Hanki Bielickiej

Dziś w dniu imienin Hanny, w księgarniach pojawi się biografia niezwykłej osobowości polskiej sceny - Hanki Bielickiej. Autorem książki "Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu" jest Zbigniew Korpolewski. Jak mówi, pomysł napisania tej książki powstał w głowie Hanki Bielickiej, która zwróciła się z prośbą o jej napisanie. "Ja pisywałem dla Hanki Bielickiej przez znaczną część jej życia - napisałem około 200 monologów, a nawet widowisk pełnospektaklowych. Stąd nasza przyjaźń zawodowa i wzajemne relacje autor-aktorka - znakomita zresztą, bo myślę że Hanka Bielicka to nie tylko aktorka, to zjawisko socjologiczne. Kochał ją cały naród, była artystką totalną" - podkreśla Zbigniew Korpolewski.

"Grała od rana do wieczora, to była właściwie jedna wielka rola pod tytułem "Hanka Bielicka". Byłem z nią zaprzyjaźniony, nie musiałem szukać w żadnych archiwach materiałów na jej temat, bo bardzo często się widywaliśmy. Nasze relacje były bardzo ścisłe i serdeczne, i gdybym miał napisać naprawdę wszystko o Hance Bielickiej, to musiałaby być wielotomowa księga" - dodaje.

Hanka Bielicka zmarła w 2006 roku w Warszawie. Pochodziła z Łomży, i była z tym miastem bardzo związana. Od 2007 roku organizowany jest w Łomży, w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, coroczny Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej pod hasłem "Radość spod kapelusza”, którego najważniejszym celem jest szerzenie zamiłowania do języka ojczystego i dbałość o czystość mowy polskiej. Wśród repertuarów wybieranych przez uczestników, prym wiodą monologi Hanki Bielickiej.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę