Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Malarstwo na szkle

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przy ul. Długiej 13 zaprasza na wystawę malarstwa na szkle przygotowaną we współpracy z Fundacją “Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. Na wystawie swoje prace prezentują twórcy z Zakopanego i Nowego Targu oraz Olsztyna. Obrazy malowane są farbami olejnymi na wewnętrznej stronie szklanej tafli, a właściwy efekt widoczny jest dopiero po odwróceniu szyby.

Malarki z Podhala: Anna Bogucka, Magda Fortecka, Zofia Fortecka i Janina Maślankowa czerpią inspirację z ludowej sztuki regionu oraz z własnej wyobraźni. Malują Madonny, sceny religijne, postacie świętych i aniołów a także epizody z życia codziennego mieszkańców gór oraz zaczerpnięte z baśni i góralskich legend. Na wystawie liczne są zwłaszcza wizerunki Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz motywy związane z Bożym Narodzeniem. Każda z autorek ma własny styl, ulubione tematy i odmienne upodobania kolorystyczne, dzięki czemu ekspozycja jest niezwykle barwna i bogata. Z kolei Waldemar Majcher z Olsztyna obok obrazów religijnych tworzy pejzaże i sceny z mitologii, maluje miejskie zaułki i uliczki z kolorowymi domami oraz przenosi na szkło motywy z mazurskich kafli, zawierające wiele zabawnych scen. Na wystawie prezentowane są także obrazy żony artysty – Ewy Majcher, która przedstawia postacie Matki Boskiej i sceny z narodzin Jezusa Chrystusa. Dwie prace zostały namalowane przez Piotra Majchera (syna). Noszą one tytuły: “Raj” i “ Miasteczko”. Ekspozycję uzupełnia szopka bożonarodzeniowa wyrzeźbiona przez Eugeniusza Boguckiego z Zakopanego oraz figurki grajków, aniołów i Madonny z Rusinowej Doliny, także jego autorstwa. Wystawę można oglądać do 2 stycznia 2005 roku.

Karolina Skłodowska - kierownik galerii

Oprawa plastyczna wystawy - Antoni Mieczkowski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę