Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Marszałek da na remont dzwonnicy i na...

Główne zdjęcie
Dzwonnica katedralna

Zarząd województwa podzielił 800 tysięcy złotych na ratowanie zabytków, prace konserwatorskie i badania archeologiczne. Z tej kwoty 120 tys zł trafi do Łomży. Najwięcej - 45 tys zł – ma zostać przeznaczone na prowadzone już prace remontowo-konserwatorskie elewacji dzwonnicy łomżyńskiej Katedry. Przed miesiącem to samo zadnie wsparło także miasto Łomża.

Katedra łomżyńska ma już niemal pięćset lat (była budowana w latach 1504-1525), a od 10 lat przechodzi gruntowny i kosztowny remont. W jego finansowanie, na poszczególnych etapach  włączały się także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz samorządy miasta i województwa. Teraz remontowana jest katedralna dzwonnica. Przed miesiącem, decyzją radnych Łomży, miasto przeznaczyło 100 tys zł (47,5% całości kosztów) na prace remontowo – konserwatorskie elewacji dzwonnicy świątyni, teraz kolejne pieniądze – 45 tys zł. - ma ten cel ma  przeznaczyć samorząd województwa. Dziś zapadła pozytywna decyzja w tej kwestii zarządu, a przed przekazaniem funduszy musi zatwierdzić to jeszcze sejmik województwa.
Jak informuje Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka, dziś zarząd rozdzielił na ratowanie zabytków, prace konserwatorskie i badania archeologiczne w sumie 800 tys zł. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa, a dzięki wsparciu zabytki w 38 obiektach - głównie kościołach i cerkwiach – zostaną odnowione i zabezpieczone.
Poza parafią św. Michała Archanioła w Łomży (katedralna) w mieście pieniądze mają otrzymać także Katolickie Gimnazjum  - 40 tys zł na remont izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych budynku, oraz Urząd Miejski – 30 tys zł na remont i modernizacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bernatowicza. Pieniądze – 15 tys zł mają także otrzymać prywatni przedsiębiorcy z Łomży, którzy remontują zabytkowy budynek - dawny szpitala wojskowy – przy ul. Polowej. Przyznana im dotacja ma iść na zakup blach na dach budynku. 

W regionie pieniądze od marszałka ma otrzymać także parafia św. Anny w Kolnie remont posadzki w kościele (30 tys zł) oraz parafia św. Jana Chrzciciela w Turośli na sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich świątyni (29 tys zł).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę