Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Cenny dar

Zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży wzbogaciły się o kolejny, niezwykle cenny dar. Mieszkaniec Łomży, pan Wacław Truskolaski przekazał pamiątki po zmarłym bracie Janie Józefie Truskolaskim - uczestniku walk o Monte Cassino, który po wojnie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jest to bogaty zbiór dokumentów, medali i odznaczeń, stanowiący świadectwo życia człowieka, którego młodość przypadła na burzliwe lata II wojny światowej, a życie dorosłe spędził na emigracji.

Portret Jana Truskolaskiego z 1958 r.
Portret Jana Truskolaskiego z 1958 r.
Legitymacja do Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino
Legitymacja do Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino
Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino
Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino
Order Virtuti Militari
Order Virtuti Militari
The War Medal 1939-1945
The War Medal 1939-1945
Dyplom pochwalny
Dyplom pochwalny
Indeks Uniwersytetu w Bolonii
Indeks Uniwersytetu w Bolonii
świadectwo dojrzałości
świadectwo dojrzałości
Świadectwo nadania obywatelstwa amerykańskiego
Świadectwo nadania obywatelstwa amerykańskiego

 

Jan Józef Truskolaski urodził się 4 sierpnia 1918 roku w Tule, w Rosji, dokąd jego rodzina wyjechała z miejscowości Sokoły (powiat wysokomazowiecki) po wybuchu I wojny światowej. We wszystkich dokumentach widnieje jednak data urodzin – 19 marca 1919 r., a miejsce urodzenia - Sokoły. Wynikało to z tego, że rodzina Truskolaskich, po powrocie do Polski, zgłosiła fakt narodzin syna w marcu 1919 r. W 1924 roku rodzina Truskolaskich przeprowadziła się do Łomży, gdzie zamieszkała w domu przy ulicy Kanalnej 5 (dziś nieistniejący). Jan uczęszczał tu do Szkoły Ćwiczeń przy Seminarium Nauczycielskim, a następnie Gimnazjum Męskiego im. T.Kościuszki. Do egzaminu maturalnego jednak nie przystąpił. W roku 1940 został wcielony przez władze sowieckie do Armii Czerwonej. W następnym roku, po podpisaniu układu Sikorki – Majski, mógł wstąpić do tworzonej Armii gen. Andersa. Dzięki temu mógł uczestniczyć w pięciomiesięcznych Kursach Maturalnych dla Żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie, które zorganizowano w obozie Barbara w Palestynie. Po zdaniu matury, wraz z 2 Korpusem znalazł się na terenie Włoch. Walczył pod Monte Cassino, o Anconę i Bolonię. Po zakończeniu działań wojennych zapisał się na Wydział Medyczny Uniwersytetu w Bolonii. Nie mógł go jednak ukończyć, gdyż 2 Korpus przeniesiono do Anglii. W Londynie podjął naukę w Szkole Handlu Zagranicznego i Administracji Portowej w Londynie (tą samą szkołę ukończył m.in. śp. Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski). W roku 1952 Jan Truskolaski wyjechał do USA i tam mieszkał do końca życia.

W 1957 roku uzyskał obywatelstwo amerykańskie. Przez ponad 30 lat pracował w służbie federalnej Stanów Zjednoczonych, w tym ponad dwie dekady w Defense Language Institute (Szkoła Języków Departamentu Obrony USA). Za swoje zasługi został uhonorowany wieloma dyplomami uznania Departamentu Obrony i Departamentu Armii USA.

Jan Józef Truskolaski zmarł 19 września 2009 r. w Monterey w Kalifornii i tam został pochowany na cmentarzu San Carlos.

 

Jan Truskolaski nigdy nie zapomniał o bliskiej jego sercu Łomży. Szczególny charakter miała jego pierwsza wizyta w czerwcu 1958 roku z okazji obchodów 1000-lecia Łomży. Przybył na nie na zaproszenie Komitetu Obchodów, już jako obywatel amerykański. Później odwiedzał Łomżę jeszcze trzykrotnie. Pamiątki po nim można oglądać w holu Muzeum. Jest to więc symboliczny powrót Jana Truskolaskiego do miasta swego dzieciństwa i młodości.

 

 

opr. Leszek Taborski

 

Grzegorz Gwizdon
śr, 11 maja 2011 12:51
Data ostatniej edycji: śr, 11 maja 2011 13:50:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę