Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Kierowcy domagają się zwrotów wydatków za karty pojazdów. Samorządy chcą zaskarżyć rząd

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Samorządy chcą złożyć pozew przeciwko rządowi. Ma być to sposób na odzyskanie pieniędzy, które muszą wypłacać właścicielom samochodów sprowadzonych z zagranicy przed 15 kwietnia 2006. Obowiązywała wtedy opłata w wysokości 500 zł za wydanie karty pojazdu. Zakwestionował ją jednak Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie uznali, że opłata jest zbyt wysoka, stwierdzili także, że została wprowadzona w formie rozporządzenia, a nie ustawy. W związku z tym opłata została obniżona do 75 zł. Kierowcy mogą cały czas ubiegać się o zwrot różnicy, czyli 425 zł. Dla samorządowych budżetów to spory wydatek. Pieniądze pobrane od kierowców kilka lat temu zostały już wydane, np. na remonty dróg - informuje pełniący obowiązki naczelnika wydziału komunikacji zambrowskiego starostwa, Jan Chodzicki.

W tej chwili jest blisko 500 wniosków o zwrot pieniędzy. Samorząd musiałby oddać ponad 200 tysięcy plus odsetki, dlatego odmawia i kierowcy muszą walczyć o pieniądze w sądzie. "W takiej samej sytuacji są kierowcy z Łomży. Prezydent pełnił tylko funkcję administracyjną, nie ustalał wysokości tej opłaty, dlatego nie on powinien być adresatem takich wniosków" - mówi Łukasz Czech z biura prasowego łomżyńskiego Ratusza.

Ugody z kierowcami zawiera za to starostwo w Wysokiem Mazowieckiem. Jak powiedział kierownik wydziału komunikacji, Sławomir Misiewicz jest to tańsze rozwiązanie. Jeżeli sprawy trafiłaby do sądu, kierowcy dostawali 425 zł plus odsetki, co tylko zwiększało wydatki. Teraz, jeżeli wniosek spełnia wszystkie wymagania formalne, kierowca otrzymuje tylko 425 zł. Zwrotu od tego samorządu domaga się ponad 300 osób. Taki problem ma większość powiatów. Dlatego Związek Powiatów Polski przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko rządowi. Będzie się domagał zwrotu pieniędzy, które samorządy wypłacają kierowcom. W czerwcu ma on trafić do sądu. (kjs)

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę