Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Odwołamy się do Strasburga - zapowiada rodzina Wojnarowskich z Łomży

Rodzina Wojnarowskich nie dostanie zasiłku, bo przekroczyła nieznacznie próg dochodowy, który pozwala na przyznanie takich świadczeń. Jest on jednak obliczany dla rodziny, w której jest tylko jedno dziecko niepełnosprawne, a państwo Wojnarowscy wychowują dwójkę takich dzieci. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że jest to zgodne z ustawą zasadniczą. "Dlatego chcemy szukać pomocy w strukturach europejskich" - zapowiada Barbara Wojnarowska.

Jak dodaje - walczą nie tylko w swoim imieniu, ale wszystkich rodzin, które mają podobny problem. Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 2003 roku przyznaje prawo do zasiłku rodzinnego określając próg dochodu na członka rodziny na poziomie 504 złotych. Jeżeli w rodzinie jest jedno dziecko niepełnosprawne, próg rośnie do 583 złotych. "W przypadku, kiedy dzieci jest więcej, próg nadal jest na poziomie 2300 złotych, a nie jest podniesiony o następne te 70 złotych na każdą z osób. O to przede wszystkim chodziło, żeby zrobić różnicowanie" - mówi Barbara Wojnarowska.

Radca Stanisław Rydzoń, który przed Trybunałem Konstytucyjnym reprezentował Sejm i bronił konstytucyjności obowiązujących przepisów, po rozprawie powiedział, że skieruje do ministra pracy i opieki społecznej interpelację w sprawie zasiłków. W przekonaniu posła, Polska jest dziś znacznie zamożniejszym krajem, niż była w chwili przyjmowania ustawy o świadczeniach rodzinnych i nie może być tak, że becikowe dostaje każdy, nawet ludzie bardzo zamożni, a na dziecko niepełnosprawne już nie każdy.

Stanisław Rydzoń zaznaczył, że progi dochodu, których nie można przekroczyć są określane na poziomie minimum egzystencji, a przyznawane zasiłki bardzo niskie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zwrócił się więc z pytaniem prawnym o konstytucyjność tego przepisu. Wskazał artykuły ustawy zasadniczej mówiące o sprawiedliwości społecznej i równości obywateli wobec prawa a także o zakazie dyskryminowania kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny.

W konkretnym rozpatrywanym przez sąd przypadku chodzi o rodzinę z dwojgiem niepełnosprawnych, małoletnich dzieci. Rodzinie odmówiono prawa do zasiłku rodzinnego i odpowiednich dodatków, ponieważ nie spełnia kryterium dochodowego.

Rodzina została potraktowana tak, jakby w niej było tylko jedno niepełnosprawne dziecko.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę