Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Nad Biebrzę przyleciały orliki grubodziobe

Do Biebrzańskiego Parku Narodowego - swojej polskiej ostoi - przyleciały rzadkie ptaki orliki grubodziobe. Orlik został sfilmowany przy jednym z gniazd, gdzie została zamontowana kamera w ramach projektu ochrony tych ptaków dofinansowanego ze środków UE.

Orliki są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jak poinformowała mówi Anna Pilarska z realizującego projekt pod nazwą "Orlik, ptak, jakich mało" stowarzyszenia "Ptaki Polskie", to pierwsze potwierdzenie przylotu orlika nad Biebrzę. Przylot orlika kamera zarejestrowała na przełomie marca i kwietnia, a nagranie tego faktu zauważono kilka dni temu.

Na filmie widać orlika z gałęzią w dziobie, który najpierw przysiada na drzewie w sąsiedztwie gniazda, a potem siada na gniazdo i kładzie gałązkę. Siedzi dłuższy czas, po czym odfruwa. Jeszcze nie wiadomo, czy orlik zajął na stałe to gniazdo, obserwacje będą kontynuowane.

Na razie orliki podglądają dwie zainstalowane nad Biebrzą kamery. "Jeszcze nie wiadomo, czy za ich pośrednictwem będzie można obserwować w przyszłości te ptaki na żywo w internecie. Trwają ustalenia techniczne" - tłumaczy Anna Pilarska.

Przed przylotami orlików w ramach projektu przyrodnicy z Komitetu Ochrony Orłów zamontowali nad Biebrzą 30 specjalnych platform pod gniazda. Ptaki te korzystają z tych sztucznych fundamentów wykonanych z naturalnych materiałów. Gniazda orliki budują na dużych starych drzewach w sąsiedztwie cieków wodnych, w starych lasach, blisko żerowisk, czyli otwartych podmokłych łąk.

Platformy były też jeszcze przed zimą smarowane terpentyną, której zapach ma odstraszać głównego wroga orlika w naturze, czyli kunę leśną. Kuny zagrażają pisklętom orlika.

Podglądanie orlików za pośrednictwem kamer ma się m.in. przyczynić do bliższego poznania orlików grubodziobych, o których wciąż wiadomo stosunkowo niewiele - podkreślają realizujący projekt. Kamery są zamontowane bardzo dyskretnie tak, by nie zakłócać spokoju ptakom.

Cała Kotlina Biebrzańska to polska ostoja orlików grubodziobych. Występuje tam około 15-17 par tych ptaków, z czego zdecydowana większość na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. To cała polska populacja tych ptaków. Polska populacja stanowi połowę całej populacji orlika grubodziobego w Unii Europejskiej.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę