Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Żołnierze Wyklęci” uhonorowani

Główne zdjęcie
ppor. Stanisław Marchewka ps. Ryba, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Stanisław Marchewka ps.„Ryba” i Jan Tabortowski ps.„Bruzda” to dwaj „żołnierze wyklęci” z okolic Łomży, których wczoraj, pośmiertnie, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent RP odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Ryba i Bruzda znaleźli się w gronie siedmiu niezłomnych uhonorowanych tym drugim najwyższym polskim odznaczeniem.

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Wczoraj po raz pierwszy obchodzony był w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
- Spotkał ich straszny los. Gdzieś zostali skazani nie tylko na śmierć, na wieloletnie więzienie, na poniewierkę, ale byli także skazani na niepamięć. (...) Chcemy, aby pamięć trwała, aby trwała także wdzięczność narodu za tak niezwykłe postawy w warunkach najtrudniejszej próby – mówił Prezydent Bronisław Komorowski przekazując członkom najbliższych rodzin „Żołnierzy Wyklętych” nadane pośmiertnie Ordery.

Mjr Jan Tabortowski „Bruzda”, urodził się 16 października 1906 w Nowogródku. Żołnierz II RP, w czasie okupacji był jednym z najważniejszych partyzantów w regionie. Należał do AK, AKO i WiN, inspektor inspektoratów III łomżyńskiego i IV Suwalskiego AK, prezes rejonowy WiN. Kierując strukturami AKO w pow. łomżyńskim i grajewskim doprowadził do zajęcia Grajewa w nocy z 8 na 9 V 1945 r.. Zginął 25 sierpnia 1954 r., w czasie akcji na posterunek milicji w Przytułach.

Ppor. Stanisław Marchewka ps. „Ryba”, urodził się 15 listopada 1908 w Jeziorku koło Łomży. Gdy zaczynała się II wojna światowa był  podoficerem zawodowym Wojska Polskiego. Po przegranej kampanii wrześniowej przeszedł do konspiracji. Był dowódca plutonu w ZWZ i AK, oficer AKO i WiN, przewodnik walki czynnej rejonu D AKO. Zginął jako ostatni żołnierz partyzancki w regionie. 3 marca 1957 r. został zabity we wsi Jeziorko, otoczony przez grupę operacyjną UB – MO.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę