Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Samorządy nie będą mogły inwestować. Są za bardzo zadłużone

Samorządy zostaną pozbawione możliwości inwestowania - ostrzegała dziś (22.02) Ewa Czołpińska z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Nie będą mogły zaciągać zobowiązań na pokrycie wkładu własnego, nawet jeżeli zdobędą unijne dofinansowanie. 20 podlaskich gmin mogło przekroczyć 60-procentowy próg zadłużenia dopuszczalny w polskich samorządach. Tak wynika z szacunkowych danych RIO w Białymstoku. Większość gmin ma problemy finansowe z powodu wprowadzenia przez ministra finansów w grudniu nowych zasad liczenia zadłużenia.

Zgodnie z nowymi przepisami zadłużenie gminy Bargłów Kościelny wzrosło z około 70% do 107%. Podobne zadłużenie - według szacunków RIO - może mieć gmina Puńsk. Około 90% Giby i Zambrów. Powyżej 80% Stawiski, Rudka, Szudziałowo oraz miasto Suwałki. Teraz Regionalna Izba Obrachunkowa czeka na sprawozdania finansowe gmin za ubiegły rok i decyzje komisji wspólnej rządu i samorządu, czy rozporządzenie ministra finansów dotyczy budżetów ubiegłorocznych. Samorządy chcą, by nowe prawo dotyczyło "nowych" budżetów i nie działało wstecz.

Ewa Czołpińska podkreśla, że nowy sposób liczenia długu publicznego narzucony przez ministra finansów ogranicza działalność gmin.

Trwa też spór prawników, czy rozporządzenie ministra finansów jest konstytucyjne, bo nie miało tzw. vacatio legis.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę