Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Kworum być musi

Podlaski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie zmierzające do unieważnienia uchwał Rady Powiatu Łomżyńskiego w sprawie wygaszenia mandatów objętych przez Jacka Nowakowskiego i Zbigniewa Sokołowskiego, którzy z zostali wybrani również na wójtów w Łomży i Wiźnie i objęli te stanowiska – poinformowała Jolanta gadek rzecznik prasowy wojewody podlaskiego. Uchwały Rada Powiatu podjęła pomimo braku kworum, co jest wystarczającą przesłanką do stwierdzenia ich nieważności.

Tymczasem dopóki nie uda się skutecznie wygasić tych mandatów i przyjąć nowych radnych koalicja Polskie Stronnictwo Ludowe, Samorządy Łomżyńskie Razem i Powiatowa Wspólnota Samorządowa, która ma objąć władzę w powiecie nie ma wystarczającej liczby głosów na radzie nie tylko do tego aby wybrać starostę, ale nawet aby prowadzić obrady.
Od wyborów w powiecie łomżyńskim utrzymuje się pat. Początkowo radni nawet nie byli w stanie złożyć ślubowania. Udało się to dopiero podczas trzeciego spotkania – 10 grudnia - i wówczas też wybrano prezydium Rady Powiatu. Późniejsze obrady zablokowali radni z Prawa i Sprawiedliwości, którzy widząc, że zawiązała się koalicja zdolna objąć władzę w powiedzie bez udziału PiS, opuścili sale obrad tym samym skutecznie je blokując bo bez radnych PiS na nie wymaganego kworum do skutecznego podejmowania uchwał. I choć pozostali na sali radni PSL, SŁR i PWS przegłosowali wtedy wygaszenie mandatów radnych wójtów, to uczyli to bezprawnie, co teraz udowadnia postępowanie prowadzone przez prawników wojewody.
Warto dodać, że od tego czasu przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego usiłował dwukrotnie zwołać sesje Rady, ale ze względu na brak kworum (nie przychodzili radni wybrani z komitetu PiS) nie dochodziły one do skutku.
Tymczasem zgodnie z prawem radni powiatowi maja trzy miesiące na wybór władz powiatu – czyli starosty. Jeśli tego nie uczynią Rada zostanie rozwiązane i odbędą się ponowne wybory.     

Przypomnijmy w 17 osobowej Radzie Powiatu Łomżyńskiego są radni z czterech komitetów wyborczych. Najwięcej – 7 mandatów ma Prawo i Sprawiedliwość. Po 4 mandaty przypału w udziale komitetom Samorządy Łomżyńskie Razem i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, a ostatnie dwa miejsca należą komitetu Powiatowa Wspólnota Samorządowa. Sęk w trym, że po rezygnacji wójtów startujących z listy komitetu Samorządy Łomżyńskie Razem, ten komitet w tej chwili też ma tylko dwóch radnych.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę