Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Obchody Święta Niepodległości na Ziemi Łomżyńskiej

Uroczystości w Łomży rozpoczną się o 8.45 składaniem kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Następnie na skwerze Leona Kaliwody, przed pomnikiem harcerzy Ziemi Łomżyńskiej rozpocznie się odprawa pocztów sztandarowych. Ulicą Sadową uczestnicy tej uroczystości przedefilują do Katedry, gdzie punktualnie o 10.00 biskup Tadeusz Zawistowski rozpocznie nabożeństwo w intencji Ojczyzny.

Na zabytkowym cmentarzu w Łomży zapalone zostaną znicze na wojskowych mogiłach oraz na grobie Leona Kaliwody, który dokładnie 86 lat temu - jako 18-letni zaledwie komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej, na progu niepodległości zginął od niemieckiej kuli w trakcie rozbrajania ostatniego już patrolu niemieckiego na ul. Sienkiewicza. Także na starym cmentarzu odsłonięta zostanie dziś tablica poświęcona dr Stanisławie Osieckiej - niepokornej nauczycielce i zasłużonej dyrektorce I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Dziś w Łomży także drugi dzień Listopadowej Zbiórki Harcerzy Weteranów, połączonej tym razem z obchodami XX-lecia Drużyny Weteranów. Przyjechało kilkadziesiąt druhen i druhów z całego kraju. W Kolnie głównym elementem święta będzie msza za Ojczyznę w Kościele Św. Anny. Burmistrz Kolna, starosta i wójt gminy Kolno złożą kwiaty pod Krzyżem przy ul. Wojska Polskiego. Na 13.00 zaplanowano apel poległych, uroczystości religijne oraz montaż słowno-muzyczny na cmentarzu parafialnym, przy grobach żołnierzy z 1920 roku. Poczty sztandarowe, mieszkańcy i władze Wysokiego Mazowieckiego spotkają się o 9.20 przy obelisku Armii Krajowej, być oddać hołd poległym. W Kościele św. Jana Chrzciciela o 10.00 rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny, a po jej zakończeniu przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej złożone zostaną wieńce i kwiaty. Tuż przed południem grupa mieszkańców miasta i okolic otrzyma Krzyże Zesłańców Sybiru, nadane przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

fot. js/4lomza.pl
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę