Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

ELWIRO MICHAŁ ANDRIOLLI - ilustrator i obserwator życia 1836-1893

Dyrektor Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy w sobotę, 20 listopada 2004 r. o godz. 12.00,

Andriolli Elwiro Michał –Mimo obco brzmiącego nazwiska i pierwszego imienia – to artysta na wskroś polski (wielką radość sprawiało mu, gdy zwracano się do niego, używając drugiego imienia – Michał). Należał do tej grupy artystów, którzy osiągnęli sukces za życia. Jednak po śmierci, w miarę upływu czasu, odchodzi jakby w zapomnienie. Szczególnie widoczne to jest obecnie, gdy postać tego wspaniałego artysty kojarzona jest głównie z ilustracjami do Pana Tadeusza.

A przecież w jego niezwykle bogatym dorobku akurat rysunki do Pana Tadeusza były uważane przez jemu współczesnych za niezbyt udane. Zachwyt natomiast wywoływały u odbiorców zilustrowane przez niego Maria Antoniego Malczewskiego, Stara Baśń J.I. Kraszewskiego, Romeo i Julia W. Szekspira, czy też rysunki z jego wycieczek po kraju oraz te przedstawiające życie codzienne, zwyczaje i obrzędy. Niewielu również wie, że Andriolli był najwybitniejszym ilustratorem dwóch poczytnych pism – „Tygodnika Ilustrowanego” i „Kłosów”. To w dużej mierze dzięki jego rysunkom przedstawiającym różnorodność tematyczną, znacznie wzrosło zainteresowanie tygodnikami. Były to zarówno ilustracje do tekstów, jak również rysunki funkcjonujące samodzielnie, do których dopiero pisano teksty. Niemal zapomniany jest fakt, że „odkrył” on i rozpropagował wśród Polaków piękno okolic Otwocka.

Leszek Taborski - kustosz
Oprawa plastyczna wystawy - Antoni Mieczkowski
Autor zdjęć: Bolesław Deptuła

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę