Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 28 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Lotnisko w Sanikach będzie kosztować ponad pół miliarda złotych

505 milionów ma kosztować budowa podlaskiego lotniska regionalnego w gminie Tykocin. Samorząd województwa złożył do urzędu marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosek o unijne dofinansowanie przygotowało biuro inwestycji i departament polityki regionalnej Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, a sprawdzi go pod względem formalnym i oceni departament zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w tym samym urzędzie.

W urzędzie marszałkowskim sprawdzenie wniosku ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Budowa lotniska jest dużą inwestycją, dlatego później wniosek będzie także oceniała Komisja Europejska. Tam procedura może potrwać wiele miesięcy, jednak - jak deklarują władze województwa - jest to uwzględnione w harmonogramie prac.

Kwestie środowiskowe rozstrzyga właśnie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, która rozpatruje skargi ekologów, jakie na pozytywną decyzję środowiskową w sprawie podlaskiego lotniska wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. "Nie spodziewam się negatywnej decyzji GDOŚ, stąd też aby oszczędzać czas urząd postanowił przekazać projekt portu lotniczego do oceny instytucjom przyznającym pomoc z funduszy europejskich" - tłumaczył na konferencji prasowej marszałek Jarosław Dworzański.

Obecnie - jak poinformował marszałek - w Regionalnym Programie Operacyjnym jest zagwarantowanych na budowę regionalnego lotniska 330 milionów złotych z funduszy unijnych. Dodatkowe środki region ma otrzymać z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach podziału tzw. krajowej rezerwy wykonania. Kolejne pieniądze mają w kolejnych latach pochodzić także z budżetu województwa i oszczędności. Z UE samorząd chciałby pozyskać nawet 90 procent potrzebnych na budowę lotniska środków.

Budowa lotniska ma się rozpocząć w 2012 roku, a 3 lata później ma na nim wylądować pierwszy samolot. Przewiduje się, że w pierwszym roku eksploatacji z portu lotniczego skorzysta ponad 11 tysięcy pasażerów.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę