Ratujmy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne
Już po raz 21. działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej organizują kwestę Ratujmy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne. Pieniądze zbierane rokrocznie, przy wejściach na zabytkowy cmentarz przy. ul. Mikołaja Kopernika, w całości przeznaczone są na ratowanie najcenniejszych nagrobków znajdujących się na tej nekropolii. Łomżyński cmentarz ma ponad 200 lat i jest jednym z najstarszych w Polsce. Często ze względu na zachowane cmentarne nagrobki i pomniki porównywany jest do warszawskich Powązek. Podobnie jest z Kwestą, od której starsza jest tylko ta odbywająca się na Powązkach.
Kwesty na ratowanie zabytków tej nekropolii organizowane są od 1984 roku. W tym czasie udało się już odnowić ponad 150 cennych zabytkowych nagrobków i innych obiektów cmentarnych. Zebrane w ubiegłym roku pieniądze – 35 tys zł – zostały przeznaczone na odrestaurowanie dziewięciu kamiennych nagrobków oraz trzech metalowych obiektów – nagrobek, ogrodzenie i krzyż.
Jak zapowiada Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, pomysłodawca i organizator kwesty Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne, w tym roku pieniądze będą zbierane w niedzielę i poniedziałek. Z puszkami, jak zwykle, staną nie tylko działacze Towarzystwa, ale także harcerze, samorządowcy, politycy, społecznicy, dziennikarze...
Józef Babiel dodaje, że dziś pieniądze zbierane podczas kwesty są praktycznie jedynym źródłem finansowania prac renowacyjnych na cmentarzu. Wcześniej prace te wspierane były przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, ale po zmianie przepisów to się zmieniło. Dziś o środki publiczne na renowacje zabytkowych nagrobków nie może już występować TPZŁ, a jedynie właściciel nagrobka lub administrator cmentarza, którzy muszą także zapewnić częściowe finansowanie prac.
Stary Cmentarz, czyli zespół cmentarzy wyznaniowych przy ulicy Kopernika, to pochodząca z pierwszych lat XIX wieku nekropolia. Łączy w sobie trzy cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski i prawosławny. Tu spoczywają szczątki min.: Jakuba Wagi autora "Flory Polskiej", pisarza Feliksa Bernatowicza, czy poety Jana Kulki.
zobacz: Łomżyński cmentarz - muzeum (prof.dr. Alex Gongol)