Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 maja 2021 napisz DONOS@

Ponad 26 tys. zł. i nieco obcej waluty na ratowanie zabytkowych nagrobków

W 15. kweście na ratowanie łomżyńskich zabytków cmentarnych pieniądze zbierało 99 osób. W sumie w 33 puszkach kwestarskich, po komisyjnym przeliczeniu ich zawartości stwierdzono 26.600,97 zł. Poza tym mieszkańcy Łomży i ci co tutejszy cmentarz w poniedziałek odwiedzili do puszek wrzucili także m.in.: 55 centów USA, 4,14 Euro, 1 funt angielski, 500 lirów włoskich i 1000 dinarów jugosłowiańskich.

Wynik kwesty jest nieco niższy niż ten ubiegłoroczny, ale organizatorzy podkreślają, że w tym roku pieniądze zbierane były tylko jednego dnia, a w 2003 roku i w latach poprzednich zbierano je przez dwa dni. Zygmunt Zdanowicz, członek komisji podliczającej pieniądze, i jeden z organizatorów kwesty dodaje, że nigdy wcześniej po jednym dniu zbiórki nie udało się uzbierać aż tak dużej kwoty. Jego zdaniem łomżanie bardzo otwarcie i życzliwie podchodzili do kwestujących dzieląc się z nimi nie tylko pieniędzmi, ale także pozytywnymi opiniami o akcji.

Całość uzbieranych w tym roku pieniędzy zostanie przeznaczonych na remont kolejnych żeliwnych nagrobków znajdujących się na tym ponad dwustuletnim cmentarzu. W sumie jest tu ich około stu, a do tej pory konserwatorom udało się odnowić takie dwa. Prace renowacyjne tych nagrobków są najtrudniejsze i najbardziej kosztowne. Remont jednego potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę