Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

Nowe obrazy Przemysława Karwowskiego

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza 15 września 2010 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy DUALNE Przemysława Karwowskiego – łomżyńskiego artysty plastyka, scenografa i fotografika.

 

Przemysław Karwowski prezentuje obrazy z nowej serii oraz projekty scenografii, lalek i kostiumów do kilku przedstawień (m.in. Madejowego Łoża, Opowieści o Lejzorku Rojtszwańcu, Dzikich łabędzi, Kopciuszka) z ponad 50 zrealizowanych zarówno w macierzystym teatrze w Łomży, jak również w teatrach lalkowych w Olsztynie, Legnicy, Zielonej Górze, Słupsku, Będzinie, Rabce, Warszawie, Katowicach, Wałbrzychu, Krakowie, Mostarze, Grodnie i Omsku. Na wystawie znalazły się także fragmenty scenografii do Opowieści o Lejzorku Rojtszwańcu. Prace scenograficzne artysty są przykładem niezwykłej wyobraźni i inwencji twórczej. Przemysław Karwowski operuje wyjątkowo bogatym zestawem plastycznych środków wyrazu. Przy ich pomocy buduje przestrzeń teatralną oraz kreuje niepowtarzalne wizerunki scenicznych lalek i postaci, które - ożywając na scenie - bawią, śmieszą i zaskakują dzieci oraz dorosłych. Malarstwo artysty jest odmienne stylowo. Sytuuje się ono w nurcie sztuki nieprzedstawiającej. Autor rezygnuje tu z tradycyjnej opisowości. Redukuje formy i upraszcza kształty. Wprowadza symetrię. Kompozycje buduje w oparciu o zasadę dualizmu. Jego dwubarwne obrazy symbolizują dwoistość świata definiowanego przy pomocy opozycji takich pojęć jak: dobro – zło, piękno – brzydota, ciepło – zimno, jasno – ciemno, wschód – zachód... Cykl DUALNE jest kontynuacją i rozwinięciem idei zapoczątkowanej serią obrazów CZAS (2007). We wczesnej fazie DUALNE zadebiutowały wiosną 2010 roku, w Suwałkach. Prezentowane w obecnej formie są rozwiniętym, a zarazem otwartym i ewoluującym cyklem.

Przemysław Karwowski urodził się w 1957 roku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Instytutu Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. W okresie studiów był współzałożycielem studenckiej galerii „Kont” w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1984 roku, w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. Od 23 lat jest scenografem w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Od 1999 roku prowadzi łomżyńską Galerię Pod Arkadami.

Swoje obrazy prezentował na 24. wystawach indywidualnych, m.in.: w Biurze Wystaw Artystycznych/ Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Galerii Pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży, Biurze Wystaw Artystycznych oraz Galerii ZPAP Marszand w Białymstoku, Galerii „Lufcik” w Domu Artysty Plastyka w Warszawie, Galerii Chłodna 20 Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach. W dorobku ma także wystawy fotografii, plakatów i scenografii oraz instalacje plastyczne, jak również udział w ponad 40 wystawach zbiorowych (Białystok, Łomża, Radom, Rzeszów, Suwałki, Szczecin,Warszawa). Jest laureatem konkursu plastycznego środowiska łomżyńskiego „Najlepsze dzieło roku” (1986, 1990, 1992, 1993,1994 ,1995, 1996) oraz laureatem jednej z trzech Głównych Nagród na “Białym Salonie Sztuk Pięknych” w Galerii Arsenał w Białymstoku (1998). Przemysław Karwowski jest autorem projektu plastycznego i przebudowy Ruchomej Szopki w Kościołach O.O. Kapucynów w Łomży i Warszawie.

Wystawa czynna do 14 października.2010 roku.

Karolina Skłodowska - kierownik Galerii

 

 

Foto: Przemysław Karwowski
-dzień wernisażu
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Karolina Skłodowska i Przemysław Karwowski
-dzień wernisażu
Foto: -dzień wernisażu
Foto: -dzień wernisażu
Foto: -dzień wernisażu
Grzegorz Gwizdon
pon, 13 września 2010 13:16
Data ostatniej edycji: śr, 23 marca 2011 15:54:57

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę