Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Niebielistka - botaniczne odkrycie nad Biebrzą

Główne zdjęcie
Niebielistka trwała: na szczycie dość wysokiej (do 80cm) łodygi usytuowane są nieliczne kwiaty w luźnym kwiatostanie. Korona kwiatu niebielistki zbudowana jest z 5 płatków o długości 10-18 mm, lancetowatych, ostro zakończonych. Mają bardzo ciemny, fioletowo-stalowy kolor z podłużnymi, jaśniejszymi prążkami. Uwagę zwraca 5 bardzo charakterystycznych pręcików o długich i grubych nitkach, wyrastających naprzemiennie z płatkami korony. U nasady każdego płatka wyrastają 2 miseczkowate miodniki, a wokół nich grube rzęsy. (fot. Jerzy Opioła pl.wikipedia.org)

Ponad 35 lat temu jej stanowisko, w okolicach Lipska nad Biebrzą, odnotował prof. Adam Pałczyński niestety, miejsce to zostało zniszczone w wyniku melioracji. Teraz botanikom z Biebrzańskiego Parku Narodowego ponownie udało się odnaleźć stanowisko niebielistki trwałej (Swertia perennis). Jak podaje BPN obecnie odnalezione stanowisko liczy ponad 1000 kwitnących osobników.

Niebielistka trwała (Swertia perennis L. subsp. perennis) należy do rodziny goryczkowatych Gentianaceae jest gatunkiem borealnym, górskim. Jak czytamy na stronie intranetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie poinformowano o odnalezieniu jej stanowiska na terenie Parku, niektórzy zaliczają ją do tzw. reliktów postglacjalnych, czyli gatunków, które żyły na tych terenach zaraz po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia, w warunkach klimatu arktycznego.

Na terenie Polski północno-wschodniej niebielistka występuje niezmiernie rzadko. Znane są tylko jej dwa, potwierdzone w ostatnich latach, stanowiska: w Puszczy Knyszyńskiej i na Zamojszczyźnie!


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę