Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

„To święto jest świętem polskiej wolności”

Była Msza Święta w intencji Ojczyzny, były medale i podziękowania - łomżyńska „Solidarność” w niedzielę świętowała 30-lecie Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. - Gdy powstawała „Solidarność” mieliśmy trzy cele: wolność, niepodległość i sprawiedliwość społeczna. Dwa się udało wypełnić. Nie dokończyliśmy sprawiedliwości społecznej – mówi w Łomży Andrzej Kropiwnicki Przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” podkreślając, że przed „Solidarnością” i ludźmi Solidarności „stały, stoją i będą stać zadania do zrobienia”.

Łomżyńska Solidarność świętowanie jubileusz rozpoczęła od modlitwy. Na przedpołudniowej Mszy świętej w Katedrze Łomżyńskiej zebrali się obecni i dawni działacze Solidarności. Przy ołtarzu świątyni stanęły trzy poczty sztandarowe struktur związkowych z Łomży, Kolna i Wysokiego Mazowieckiego. 
- Panie Boże „Solidarność” przyszła podziękować Ci za to że opiekowałeś się nami przez 30 lat. - mówi na zakończenie Mszy św.  Andrzej Kropiwnicki, dodając że Solidarność od początku była związana z Kościołem.  
Do zgromadzonych w Katedrze na zakończenie Mszy św. przemówił także poseł Lech Kołakowski, który podkreślał, że „to święto jest świętem polskiej wolności”. 

Po Mszy świętej działacze związkowi przenieśli się do jednego z lokali gastronomicznych w mieście, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Jej głównym punktem było wręczenie okolicznościowych medali 30-lecia NSZZ „Solidarność”. Otrzymali je zarówno najaktywniejsi działacze „Solidarności”, ale także osoby, które wspierają jej działania. W tej drugiej grupie było 10 osób: ks. Janusz Kubrak, Lech Kołakowski, Andrzej Kiełczewski, Jerzy Michalak, Antoni Chojnowski, Marian Jaszewski, Jan Bajno, Paweł Drożyner Bernard Kossakowski i Joanna Umerle – matka działacza Solidarności z Łodzi, który został zabity przez reżim komunistyczny w grudniu 1985 roku, i został pochowany na łomżyńskim cmentarzu.

Tysiąc medali...
Kilkunastu działaczy łomżyńskiej Solidarności znalazło się w grodzie tysiąca działaczy Solidarności Mazowsza, którzy otrzymali specjalne srebrne Medale XXX-lecia NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze.
- Te medale są dla was za wkład pracy na rzecz Solidarności, czyli za wkład pracy na rzecz drugiego człowieka – mówi Waldemar Dubiński  z-ca przewodniczącego Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Kapituły, które medale przyznawała. Wśród wyróżnionych  medalami znaleźli się: Marek Bajak, Andrzej Barczewski, Mirosław Bobowski, Kazimierz Borkowski, Elżbieta Gromadzka, Elżbieta Kilchner, Mirosław Muszyński, marek Olbryś, Ryszard Prokop, Ryszard Piątkowski, Henryk Piekarski, Kazimierz Polkowski, Kazimierz Sakowski, Wanda Trzcińska, Jan Wądołowski i Janusz Żebrowski.

Swoje wyróżnienia i medale – było ich kilkadziesiąt - przyznała także Rada oddziału NSZZ Solidarność w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę