Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

79. urodziny diecezji łomżyńskiej

Główne zdjęcie
Mapa Diecezji Łomżyńskiej przed 1992r.

28 października 1925 roku papież Pius XI Bullą "Vixdum Poloniae unitas" erygował Diecezję Łomżyńską. Było to w ramach dostosowywania struktur kościelnych do nowej sytuacji społeczno- politycznej jaka ukształtowała się w Europie po zakończeniu I Wojny Światowej i tylko nieco późniejszej wojnie polsko-bolszewickiej. Powołana wówczas diecezja powstała z terenów pozostałej w ówczesnych granicach Polski Diecezji Sejneńskiej. Diecezja Łomżyńska przed 79-ciu laty, liczyła ponad 520 tysięcy wiernych.

Diecezja Łomżyńska była wówczas podzielona na 15 dekanatów: Augustów, Czyżew, Jedwabne, Kolno, Łomża, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Sejny, Sokoły, Suwałki, Szczuczyn, Śniadowo, Teolin, Wąsosz i Wysokie Mazowieckie. Obejmowała 129 parafii, w których pracowało 223 kapłanów.
Na mocy bulli "Vixdum Poloniae unitas" Diecezja Łomżyńska należała do Metropolii Wileńskiej. Pierwszym ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej był Biskup Romuald Jałbrzykowski, który w 1926 roku został mianowany Arcybiskupem Wileńskim.
Po drugiej wojnie światowej dekanat Teolin (oprócz trzech parafii: Lipsk, Mikaszówka i Rygałówka) znalazł się poza granicami Polski. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez kolejne kilkadziesiąt lat i dopiero w 1991 roku parafie dekanatu teolińskiego znajdujące się za wschodnią granicą Polski zostały włączone do Diecezji Grodzieńskiej.

Kolejne zmiany terytorialne diecezji nastąpiły w związku z nowym podziałem administracyjnym Kościoła w Polsce, dokonanym przez Papieża Jana Pawła II Bullą "Totus Tuus Poloniae Populus". Z terytorium Diecezji Łomżyńskiej została odłączona wówczas północna jej część, a przyłączono tereny na południu.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę