Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Leśnicy podliczają „poburzowe” straty

Silne burze, które w ostatnim czasie przechodziły nad regionem spowodowały znaczne straty także w podłomżyńskich lasach. Silne wiatry łamały drzewa i gałęzie, obfite opady deszczu niszczyły drogi i leśne uprawy. Uszkodzony został m.in. zbiornik przeciwpożarowy, z którego korzystają leśnicy i strażacy przy gaszeniu ognia. Pogoda przynosi kolejne niespodzianki co kilka dni, a Nadleśnictwo Łomża podaje, że straty już teraz sięgają kilkuset tysięcy złotych.

- Wymokła nam część sadzonek, wiele terenów będziemy musieli jeszcze raz zalesić – mówił w  porannej rozmowie na antenie Radia Nadzieja Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża, Dariusz Godlewski.
Ulewy wymyły drogi i zniszczyły przepusty, a nawet umocnienie zbiornika przeciwpożarowego. Silne wiatry towarzyszące opadom połamały drzewa sprawiając, że część lasów stała się niedostępna dla ludzi.
- Tereny, na których mamy wywroty, złomy z powodu wiatru, zostały oznakowane tablicami „zakaz wstępu” – mówił Godlewski - jeżeli ktoś zobaczy taką tablicę zobaczy, lepiej, żeby w tym miejscu do lasu nie wchodził.
Najwięcej strat w drzewostanie wiatr spowodował w okolicach Śniadowa, na skraju dawnego poligonu wojskowego. Leśnicy wywieźli stamtąd ponad 2 tys m3 drewna.

Straty w drogach leśnicy szacują na ok. 400 tys, remont zbiornika pożarowego pochłonie ok. 50 tys zł., a posadzenie nowych drzewek kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Dużo trzeba będzie wydać też na naprawę sprzętu komputerowego, który także został zniszczony podczas jednej z nawałnic. Nadleśniczy zapewnia jednak, że z większością prac porządkowych leśnicy już się uporali, a w lasach pojawia się coraz więcej gości. Deszczowa pogoda sprawiła, że na dobre rozpoczął się sezon grzybowy. Lasy na terenie Nadleśnictwa Łomża obfitują w kurki, kanie, podgrzybki i maślaki, a od tygodnia królują tu borowiki.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę