Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Szpitale dostają za mało pieniędzy na leczenie

Dostajemy za mało pieniędzy na leczenie szpitalne - tak mówili dziś (4.08) na spotkaniu w Kielcach przedstawiciele pięciu województw Polski Wschodniej. W ocenie samorządów województw: podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego, regiony te - jako najuboższe w kraju - otrzymują z NFZ za mało pieniędzy na leczenie szpitalne, co zmusza do zawierania niekorzystnych kontraktów. Stanowisko kieleckiego forum w tej sprawie zostanie przedstawione konwentowi marszałków, a ten ma przedłożyć je Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Uczestnicy dzisiejszego spotkania domagają się zdecentralizowania NFZ, wprowadzenia algorytmu wyrównującego podział środków i uregulowanie starych długów.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w pierwszym kwartale tego roku zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wynoszą prawie 9.9 miliarda złotych. To podobne zadłużenie, jak w tym samym okresie ubiegłego roku.

Najdotkliwiej wzrosły odczuwane przez szpitale zobowiązania wymagalne, czyli takie, dla których termin płatności już minął. To właśnie one rzutują na płynność finansową szpitali.

Szpitale w naszym regionie, które nadzoruje samorząd województwa są zadłużone łącznie na 197 milionów złotych, co oznacza wzrost - w stosunku do czerwca 2009 roku - o 28 mln zł (prawie 16,5%).

Spośród 16 - 6 wykazało zobowiązania wymagalne, w tym w 4 odnotowano wzrost takich zobowiązań. Szpitale jako główne przyczyny zadłużenia podają: nieterminowe płatności z tytułu dostaw towarów i usług, zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wzrost wynagrodzeń pracowników szpitala i zobowiązania w stosunku do rezydentów.

W innej sytuacji jest szpital kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, najbardziej specjalistyczna placówka w regionie. Rok 2009 rok placówka zakończyła 5 mln zł na plusie, ale do tego ma nadwykonania na 10 mln zł, za które NFZ nie zapłacił.

Dyrektorzy szpitali powiatowych w naszym regionie również uważają, że duży wpływ na zadłużenie ich placówek mają kontrakty z NFZ. Jak mówi dyrektor szpitala w Mońkach Anna Bańkowska-Łuksza - gdyby NFZ zapłacił szpitalowi za nadwykonania z 2009 roku, których wartość to ponad 2 mln zł, placówka byłaby na plusie.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę