Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Sprawa odmowy wykonania przez łomżyński szpital badań prenatalnych - ponownie w sądzie

Lekarze odmówili wykonania badań prenatalnych kobiecie w ciąży, która miała już córkę cierpiącą na poważną chorobę genetyczną. Rodzice dziecka nie zgodzili się z wysokością odszkodowania przyznanego przez łomżyński Sąd Okręgowy, i teraz sprawę rozstrzygać będzie Sąd Apelacyjny. W maju sąd uznał, że Barbara W. została przez szpital i lekarzy pozbawiona prawa do badań prenatalnych, szczególnie zalecanych w przypadku choroby genetycznej. Pozbawino więc ją możliwości podjęcia świadomej decyzji, czy przerwać ciążę czy urodzić chore dziecko. Zdaniem sądu, szpital naruszył prawa matki jako pacjentki.

Rodzice domagali się ponad półtora miliona złotych zadośćuczynienia i odszkodowania, między innymi na koszty leczenia, rehabilitacji oraz rentę dla córki Moniki, która nie będzie się w stanie się sama utrzymać. Sąd uznał to żądanie za zbyt wygórowane i przyznał 70 tysięcy złotych z odsetkami od 2002 roku. Nie przyznał również renty, uzasadniając, że powinna ona być przyznana dziecku, a nie rodzicom. Apelację od wyroku złożyła także dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. To pierwsza tego typu sprawa w Polsce.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę