Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Urząd ds. Cudzoziemców, a nie białostocka firma zdecyduje czy w Łomży będzie ośrodek dla uchodźców

Najpóźniej we wrześniu rozstrzygnie się czy w Łomży w dalszym ciągu będzie funkcjonował ośrodek dla uchodźców. W nowym przetargu opublikowanym przez Urząd do Spraw Cudzoziemców nie ma już sztywnego zapisu mówiącego o tym, że w województwie podlaskim będą dwa ośrodki. Z zamówienia wynika, że urząd chce od października wynajmować 9 ośrodków zlokalizowanych w siedmiu województwach.

Dziś w kraju funkcjonuje 20 ośrodków dla uchodźców. Większość z nich - w tym także ten zlokalizowany w zajeździe Zacisze przy ul Wesołej w Łomży – funkcjonuje w oparciu o zlecenie  Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Ośrodki te, zgodnie z aneksowanymi umowami, funkcjonują do końca września, a gdzie będą ośrodki od października zależeć będzie od wyników ogłoszonych konkursów. Oferty na prowadzenie takiego ośrodka teoretycznie mogą składać wszyscy przedsiębiorcy dysponujący odpowiednią bazą czyli lokalem zdolnym pomieścić od 100 do 200 osób, który spełnia m.in. wymogi na świadczenie usług hotelarskich. W ogłoszeniu, przy każdej z 9 części jest jeszcze jeden warunek - obiekt musi być usytuowany na terenie jednego z województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego lub świętokrzyskiego. I to jest główna różnica w stosunku do poprzedniego ogłoszenia, gdzie sztywno było zapisane ile ośrodków ma działać w konkretnym województwie. Na terenie województwa podlaskiego, dziś funkcjonują cztery ośrodki, a trzy z nich są wynajmowane -  to Hotel IGA i Zajazd „Budowlani” w Białymstoku oraz w Zajazd „Zacisze” w Łomży. Wszystkie te trzy ośrodki należą do jednego właściciela - Białostockiego Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych Budownictwa. Wiosną Urząd chciał zlikwidować jeden z ośrodków, tak by do czerwca przyszłego roku wynajmować tylko dwa hotele, w których obok ośrodka w Czerwonym Borze, który jest własnością Urzędu, ulokowani byliby cudzoziemcu  ubiegający się o nadanie im statusów uchodźcy w Polsce. 
Wówczas najczęściej mówiło się, że wobec napięć w Łomży zostanie zlikwidowany właśnie ośrodek w Zajeździe Zacisze przy Wesołej. Okazało się jednak, że białostocka firma do przetargu zgłosiła nie trzy jak dotychczas, a tylko dwa swoje ośrodki – jeden w Białymstoku i jeden w Łomży. Ostatecznie urząd ten przetarg  unieważnił, a w ogłoszonym nowy zmienił zapisy dotyczące lokalizacji.

Przypomnijmy likwidacji ośrodka dla cudzoziemców znajdującego się w Zajeździe „Zacisze” przy ul. Wesołej 117 w Łomży jeszcze w ubiegłym roku domagał się poseł Lech Kołakowski. W styczniu do Urzędu do Spraw Cudzoziemców trafił także list podpisany przez niemal 800 mieszkańców Łomży żądających likwidacji ośrodka. Przed wakacjami, nieoczekiwanie, przeciwko utrzymywaniu Ośrodka w Łomży wypowiedział się także prezydent miasta, w którego imieniu z dyrektorem Urzędu rozmawiał na ten temat Krzysztof Choiński.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę