Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Teresa Adamowska

Galeria Sztuki Współczesnej, przy ul. Długiej 13 w Łomży, zaprasza w środę, 30 czerwca 2010 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy prac Teresy Adamowskiej, która zaprezentuje się nie tylko jako malarka, ale także autorka grafik i scenografii. Wystawę można zwiedzać do 29 sierpnia 2010 roku. W pierwszej części ekspozycji artystka umieściła obrazy przedstawiające sceny figuralne i portrety, w drugiej znalazły się lalki teatralne, na trzecią składają się ilustracje książkowe, projekty kalendarzy, pocztówek i plakatów oraz graficzne opracowania książek. Prace Teresy Adamowskiej to intrygujące opowieści otwierające drzwi do rzeczywistości “po drugiej stronie lustra”. Odznaczają się one psychologiczną głębią i metafizycznym nastrojem. Zbudowane w oparciu o pierwiastek metaforyczny pokazują świat tajemniczy i niezwykły, w którym wszystko jest możliwe, tu sen spotyka się z jawą, tragizm z farsą, a liryzm z groteską. Baśniowo-poetycka atmosfera prac artystki bliska jest klimatowi dzieł polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku, prekursorów nowoczesnej sztuki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego...

 

Teresa Adamowska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ukończyła w 1987 roku uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego. Swoje prace prezentowała na 20 wystawach indywidualnych ( Białystok, Łomża, Ostrołęka, Warszawa, Zambrów) oraz 60 zbiorowych (Białystok, Ciechanów, Kielce, Kluczbork, Łomża, Nowy Sącz, Radom, Sieradz, Toruń, Warszawa, Włocławek, Suwałki, Zambrów). Brała także udział w międzynarodowych plenerach (Czartoria, Wigry, Tykocin, Siemianówka, Szałkowo, Ciechanowiec, Odessa) i konkursach plastycznych. Jest najbardziej utytułowaną laureatką cyklicznego konkursu środowiskowego “Dzieło plastyczne roku” (organizowanego w latach 1983-98 przez BWA, a następnie Galerię Sztuki Współczesnej w Łomży), w którym zdobyła łącznie 18 nagród i wyróżnień. Otrzymała także nagrodę za malarstwo na Triennale Autoportretu w Radomiu (2003) oraz „Złotą Stopkę” przyznaną przez Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” (2003. W 2007 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Łomża za szczególne dokonania w dziedzinie kultury, natomiast w 2008 została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Karolina Skłodowska - kierownik Galerii

 

 

Foto:
Foto: Teresa Adamowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 28 czerwca 2010 07:16
Data ostatniej edycji: wt, 20 lipca 2010 09:54:56

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę