Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Czas batalionów

Stada batalionów masowo koczują obecnie w dolinie Biebrzy i Narwi – podają przyrodnicy zachęcając do podglądania widowiskowych tokowań ich samców. - Najlepsze miejsca do obserwacji tych pięknych ptaków to Biały Grąd pod Mścichami, łąki pod Zajkami oraz okolice Grądów Woniecko i Wizny – podaje Piotr Tałałaj - biolog, pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego.

- Zakładaniem gniazda, wysiadywaniem i wychowywaniem młodych zajmuje się wyłącznie samica. Samce swoją energię skupiają głównie na „strojeniu się” w barwne piórka – opisuje bataliony Piotr Tałałaj na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego, parku w którego logo jest właśnie tokujący batalion. Jak podaje biolog nie spotkano jak dotąd dwóch identycznie upierzonych osobników. I właśnie teraz bataliony zbierają się na wyspach wśród bagien, gdzie wspólnie tokują.
- Walki i przepychanki na arenie tokowej obywają się w milczeniu. Utrzymanie się w centrum tokowiska to znak dla samicy, że samiec jest „liderem” i warto z nim mieć pisklęta – pisze przyrodnik, dodając, że spłoszone bataliony formują stado i odlatują. - W locie przechylają się często ukazując swoje białe spody, stąd łatwo je odróżnić nawet z daleka.

Większość batalionów to ptaki przelotne, które niedługo odlecą dalej na północ Europy. Nieliczne pozostaną wyprowadzić lęgi na biebrzańskich bagnach.

źródło: www.biebrza.org.pl

Fot. Robert Bałdyga


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę