Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Zmarł prof. Tomasz Strzembosz – Honorowy Obywatel Jedwabnego

W sobotę rano, zaledwie w niespełna dwa tygodnie po odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Jedwabnego, zmarł prof. Tomasz Strzembosz, jeden z najwybitniejszych historyków dziejów najnowszych Polski. Miał 74 lata. Honorowe Obywatelstwo radni Jedwabnego nadali profesorowi za obronę Jedwabnego po opublikowaniu przez Jana Grossa książki pod tytułem „Sąsiedzi”. Profesor polemizował z Grossem argumentując, że zbrodnia, do której doszło w Jedwabnem w lipcu 1941 roku, zainspirowana została przez Niemców. Później tezę tę podtrzymał także Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystość wręczenia profesorowi Tomaszowi Strzemboszowi tytułu Honorowego Obywatela Jadwabnego odbyła się w niedzielę3 października. O przyznaniu pierwszego w historii tego miasta, tak zaszczytnego tytułu, zdecydowali radni na sesji 9 września. Nikt nie miał wątpliwości, że tytuł ten profesorowi się należy. Jak uzasadniano wniosek w tej sprawie profesor Strzembosz przyczynił się przekazania prawdziwej historii tych terenów. Dowodem materialnym jest choćby wydana ostatnia jego książka poświęcona partyzantce antysowieckiej w tym regionie w latach 1939-41.
Sam profesor odbierając dyplom potwierdzający honorowe obywatelstwo Jedwabnego powiedział, że „mieszkańcy tych okolic należeli do obywateli Rzeczypospolitej pierwszej kategorii”.
Prof. Strzembosz urodził się w 1930 roku w Warszawie. Był autorem kilkuset publikacji i książek historycznych. Przede wszystkim publikowała o prawdziwej historii Powstania Warszawskiego, a ostatnie ponad 20 lat swego życia poświęcił badaniom historycznym okolic Łomży, Jedwabnego za pierwszej okupacji sowieckiej. "Partyzantka antysowiecka nad Biebrzą w latach 1939-1941" – ta książka jest efektem tych prac i tę książkę można kupić także w łomżyńskich księgarniach.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę