Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Lech Kaczyński był związany z naszym regionem

To, że Czyżew - jako jedyny samorząd w Polsce - zdążył nadać tytuł Honorowego Obywatela swojej gminy Lechowi Kaczyńskiemu za życia - jest dla jego mieszkańców powodem do dumy, ale także wywołuje głębszy smutek - mówi wójt Anna Bogucka. Przodkowie Lecha Kaczyńskiego pochodzą z okolic Łomży i Wysokiego Mazowieckiego. Tam mieszkańcy szczególnie odczuwają stratę po tragedii pod Smoleńskiem.

Lech Kaczyński odwiedzał nasze województwo wielokrotnie, ale w ostatnich pięciu latach najczęściej powiat wysokomazowiecki. Był tam trzykrotnie, a 13 października 2007 roku spędził w zachodniej części Podlaskiego cały dzień.

Podczas swoich wszystkich wizyt w tym rejonie Prezydent Kaczyński zawsze wspominał wakacje, które razem z bratem spędzali jako dzieci u stryjecznych dziadków w podczyżewskiej wsi Ołdaki-Magna Brok. Mieszka tam jeszcze daleka kuzynka prezydenta, Marianna Grodzka.

Władze gminy Czyżew chcą celebrować pamięć swojego Honorowego Obywatela szczególnie w okresie tygodniowej żałoby narodowej. W przyszłości prezydent Lech Kaczyński zostanie także z pewnością upamiętniony w Czyżewie w sposób bardziej trwały, jednak w jakiej formie to nastąpi, władze samorządowe Czyżewa dopiero będą się zastanawiały - poinformowała Anna Bogucka.

W urzędzie gminy wystawiona będzie księga kondolencyjna, a pod Pomnikiem Niepodległości gdzie wystawiono portret pary prezydenckiej, można oddać hołd zmarłym. Historycy przypominają , że prezydent Kaczyński wywodził się z rodu drobnej szlachty herbu Pomian ze wsi Kaczyn w powiecie wysokomazowieckim.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę