Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Bp Stefanek o tragedii pod Smoleńskiem: Zginęli kolejni męczennicy...

„Zginęli męczennicy, których Bóg dopuścił na drogę Golgoty jego Syna. Złożyli największy dar własnego życia dla sprawy katyńskiej” – tak o tragiczne zmarłych pasażerach samolotu prezydenckiego mówi biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Pasterz w wywiadzie dla Radia Nadzieja przyznał, iż z wielkim bólem przyjął informację o tragedii pod Smoleńskiem. Na pokładzie rządowego Tupolewa był przyjaciel bp Stefanka - rektor UKSW w Warszawie, ks. prof. Ryszard Rumianek. - Od nowa przeżywam tę tragedię, ze względu na jej rozmiar, ale też ze względu na konkretną osobę – mówił pasterz łomżyński.

Bp Stefanek z niedowierzaniem przyjął informację o katastrofie. -Wielokrotnie spotykałem się z Panem Prezydentem i wielokrotnie był gościem w moim domu – powiedział pasterz łomżyński. Wspominał ostatnią wizytę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wraz z małżonką przed rokiem brał udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej w Łysych. Bp Stefanek miał okazję w cztery oczy porozmawiać z głową państwa. - Należałem do ludzi, którzy mieli możliwość uczestniczyć w wielu prywatnych rozmowach z Panem Prezydentem – przyznał hierarcha.

Bp Stefanek zachęcił wiernych, aby stanęli przy Ojczyźnie. - To jest nasze wspólne dobro; na co dzień nie czujemy się odpowiedzialni za sprawy publiczne, zlecamy je parlamentarzystom i  urzędnikom, czujemy się zwolnieni z myślenia, a taka katastrofa pokazuje, jak jesteśmy sobie nawzajem bliscy niezależnie od kolorów, w które stroimy się politycznie – podkreślił dobitnie pasterz łomżyński. Zaznaczył, że „wszyscy jesteśmy w tym samym domu dziećmi matki Ojczyzny”.

Bp Stefanek porównał ofiary katastrofy do męczenników, którzy złożyli dar własnego życia dla sprawy katyńskiej. - W teologii zbawienia to jest Chrystusowy dar, dzieło,  jesteśmy zaproszeni do współudziału w ofierze – mówił pasterz. Wyjaśnił, że wszystkie wielkie dzieła są okupione jakąś ludzką ofiarą, a ci, którzy ją złożyli, należą do uprzywilejowanych. -Dlatego nawet we współczesnym, technicznym życiu, istnieje osobna ścieżka, którą idą kolejni męczennicy, nie obawiam się tej nazwy, są to męczennicy których Bóg dopuścił na drogę Golgoty jego Syna – mówił hierarcha.

Pasterz zaapelował o modlitwę w godzinie Miłosierdzia Bożego. Wiernych zaprosił do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, gdzie zostanie odprawiona Msza św. połączona z  modlitwą o wieczną szczęśliwość dla wszystkich,  którzy zginęli pod Smoleńskiem.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę