Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Specjalne przejście dla żab na drodze do Drozdowa

Specjalna konstrukcja długości kilkuset metrów jest każdego roku instalowana przy drodze z Łomży do Drozdowa. Ma ona powstrzymać... żaby przed wchodzeniem na drogę, gdzie giną pod kołami samochodów.

Od 9 lat zajmuje się tym drużyna harcerska Ptaki Ptakom. Harcerze od rana ustawiają specjalną konstrukcję, która nie pozwoli płazom wejść na jezdnię. "Gdyby nie ta przeszkoda większość z nich zginęłaby pod kołami" - mówi Krzysztof Pyczot z drużyny Ptaki Ptakom. Żaby przechodzą przez drogę w stronę rzeki, stają się bardzo aktywne zwłaszcza pod opadach deszczu. "Zbudowana została specjalna zapora, dzięki czemu żaby wskakują w wiadra i można przenieść je na druga stronę" - dodaje Krzysztof Pyczot.

W tym roku młodzi ludzie montują zapory po raz ostatni. "Droga jest modernizowana i będą wybudowane specjalne przejścia" - mówi Elżbieta Gromadzka z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. "Co kilkaset metrów będą zrobione przepusty dla małych zwierząt, nie tylko dla płazów, przez które będą mogły bezpiecznie wędrować przez jezdnię. Do przepustów będą kierowane takie specjalne, wyprofilowane przejścia" – dodaje Elżbieta Gromadzka.

Dodatkowo na wysokości jezdni będą półokrągłe zapory, które uniemożliwią płazom wchodzenie na jezdnię.

Przebudowa drogi ma być zakończona w maju, do tego czasu kierowcy, którzy jadą z Łomży do Drozdowa muszą się liczyć z utrudnieniami.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę