Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

PEFRON żąda od Łomży zwrotu niemal 60 tysięcy złotych.

Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zażądał od Prezydenta Łomży zwrotu ponad 58 tysięcy złotych. Sprawa dotyczy pieniędzy przekazał miastu i kilku łomżyńskim firmom na zatrudnienie niepełnosprawnych w latach 1999 – 2002. Żądanie zwrotu pieniędzy jest tym bardziej dziwne, że dotychczas Fundusz nie sygnalizował nieprawidłowości w wykorzystaniu tych środków, jak również nie wnosił zastrzeżeń do składanych sprawozdań rocznych.

Jak podkreśla Małgorzata Bronowicz-Domańska naczelnik wydziału polityki społecznej łomżyńskiego ratusza sprawa ciągnie się od wczesnej wiosny, a Prezydent Łomży do tej pory nie otrzymał żadnej odpowiedzi na listy w których domagał się podstawy prawnej wymagalności kwoty. Fundusz nie zgodził się także na umorzenie – w opinii pracowników z ratusza - wirtualnych wierzytelności, ani nawet ich części. Niemniej rzekomy dług, jaki miasto ma wobec PEFRON-u spowodował, że Fundusz zablokował przyznaną w tym roku kwotę niemal 75 tysięcy złotych na likwidację barier architektonicznych w dwóch łomżyńskich podstawówkach.
O pomoc w rozwiązaniu sytuacji prezydent poprosił posłów. Póki co ich starania nic jednak nie przyniosły. Ostatnio interpelację w tej sprawie do Ministra Polityki Społecznej skierował poseł Wojciech Borzuchowski. Jak w niej czytamy: „sytuacja egzekwowania spornych kwot przez PFRON zmusza Prezydenta Łomży do żądania zwrotu od pracodawców środków wykorzystanych na sfinansowanie stanowisk pracy i wynagrodzeń wypłaconych pracownikom niepełnosprawnym.”

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę