Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wystawa grafiki Małgorzaty Dmitruk pt. „Kochać”

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy grafiki Małgorzaty Dmitruk pt. „Kochać”. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 16 lutego 2010 roku, o godz. 18.00, w salach wystawowych galerii, przy ul. Długiej 13, w Łomży. Na wystawę składa się pięć cykli litografii: "Tutejsi", “Niebieski", "Kombinat", "Odpust" i "Kochać", które powstały w latach 2003-2007. Są to swego rodzaju animowane na papierze historie z życia ludzi na pograniczu polsko-białoruskim, ukazane w kontekście osobistych przeżyć i wspomnień urodzonej w Bielsku Podlaskim artystki. Oczarowana niezwykłością rodzinnego regionu opowiada o różnych zdarzeniach, codziennych i odświętnych, o wiejskich obrzędach i obyczajach, o wierze i nadziei, o radości i cierpieniu, o marzeniach i pasji. Zawarta w kameralnych kadrach wizja świata ujmuje poetyckim klimatem ujawniając uniwersalne prawdy o życiu człowieka.

 

Małgorzata Dmitruk zajmuje się grafiką, malarstwem, tkaniną unikatową, projektowaniem ubioru oraz ilustracją. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku(Białoruś) oraz na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, którą ukończyła w 1999 rokuuzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Władysława Winieckiego (aneks malarski w pracowni prof. Adama Styki). Od 1995 roku pracuje w eksperymentalnej pracowni w Mińsku na Białorusi, prowadzonej przez Dmitrija Małatkowa. Od 2002 pracuje jako asystent w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki Warsztatowej ASP w Warszawie. W roku 2007 uzyskała tytuł doktora Sztuk Pięknych. Do jej ulubionych technik należy litografia ( rodzaj druku płaskiego), która powstaje poprzez wykonanie rysunku tłustą kredką lub tuszem na odpowiednio przygotowanym kamieniu (litograficznym) Następnie nanosi się nań farbę drukarską i wykonuje odbitkę. Dzięki specjalnym zabiegom kamień przyjmuje farbę tylko w miejscach, gdzie wykonano rysunek. Litografia barwna, jaką tworzy Małgorzata Dmitruk, wymaga wielokrotnego odbijania. Artystka ma w dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych (Bielsk Podlaski, Warszawa, Kraków, Białystok, Łomża, Lublin, Sofia, Hamburg, Kollum, Mińsk, Bukareszt, Kiszyniów, Sankt Petersburg) oraz udział w 60 prezentacjach zbiorowych, w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzana w konkursach, jest m.in laureatką Nagrody Roku - Grand Prix konkursu “Grafika Warszawska” (2000, 2001) oraz Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie im. Daniela Chodowieckiego (2006), a także laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” (2008).

opr. Karolina Skłodowska - kierownik Galerii

Reportaż z wystawy przygotowany przez STUDIO FILMOWE SKORPION

 

Wystawa czynna od 16 lutego do 11 marca 2010 roku (wtorek - piątek, w godz. 10-18

sobota, niedziela, w godz. 10-14)

 

 

 

Foto:
Foto: cykl
Foto: cykl
Foto: cykl
Foto: cykl
Foto: cykl
Foto: Małgorzata Dmitruk
fot. Dariusz Pawelec
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pt, 12 lutego 2010 12:48
Data ostatniej edycji: cz, 08 grudnia 2011 17:36:36

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę