Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Szkolenie dla sklepikarzy handlujących alkoholem

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży w połowie października zorganizuje szkolenie „w zakresie przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.” Bezpłatnym nauczaniem mają zostać objęci właściciele i sprzedawcy pracujący w sklepach, pubach i restauracjach, czyli wszędzie tam gdzie można kupić piwo, wino i wódkę. Szkolenie ma przede wszystkim uświadomić tym osobom komu wolno, a komu nie wolno sprzedawać alkoholu i co robić gdy alkohol chce kupić nieletni.

To pierwsza tego typu akcja podjęta w Łomży. Dwugodzinne szkolenie ma odbyć się 19 października w sali konferencyjnej ratusza. Nie jest ono obowiązkowe. MKRPA zaprasza do udziału w szkoleniu, wszystkich zainteresowanych przestrzeganiem prawa w placówkach prowadzących sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w naszym mieście. Hasłem przewodnim akcji jest zdanie zaczerpnięte z Europejska Deklaracja w sprawie alkoholu „Wszystkie dzieci i młodzież mają prawo do wzrastania w środowisku chronionym przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu i powinny być chronione przed promowaniem napojów alkoholowych”.
Ostatnio problem sprzedaży alkoholu nieletnim stał się w Łomży bardzo widoczny. Zenon Malinowski szef Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powiedział nawet swego czasu, że “wszyscy począwszy od rodziców dzieci, a na Prezydencie Łomży kończąc wiedzą, że w mieście nieletni mogą kupić alkohol”. Co gorsze właściwie nikt nic nie robi aby temu zapobiegać.
Członkowie MKRPA w dwóch punktach sprzedaży alkoholu stwierdzili złamanie ustawy “O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”. W jeden przypadku sprzedano alkohol osobie nieletniej - w efekcie kontroli właścicielowi cofnięto zezwolenie do sprzedaży i podawania napojów alkoholowych - w drugim lokalu prowadzono sprzedaż alkoholu bez zezwolenia. Okazuje się jednak, że takowe postępowanie jest czynem o „znikomej szkodliwości społecznej”. Najpierw łomżyńska prokuratura przyjmując takie uzasadnienie umorzyła prowadzone postępowanie przeciwko właścicielowi lokalu, a później gdy Komisja poskarżyła się na taką decyzję, utrzymał ją w mocy tutejszy Sąd Grodzki.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę