Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Spotkanie ze Strzemboszem

Główne zdjęcie
Okładka najnowszej książki prof. T. Strzembosza "Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą X.1939-VI.1941"

Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą X 1939-VI 1941 – najnowsza książka profesora Tomasz Strzembosz jest już dostępna w księgarniach regionu. W niedzielę autora będzie można spotkać w Jedwabnem. Odbędzie się tam promocja książki, ale przede wszystkim profesor odbierze nadany po raz pierwszy w historii tytuł Honorowego Obywatela Jedwabnego. Jak podkreśla burmistrz Michał Chajewski to dowód uznania i wdzięczności mieszkańców miasta dla profesora Strzembosza.

Prof. Strzembosz to najgłośniejszy z polemistów Jan Grossa, autora książki "Sąsiedzi", która zapoczątkowała debatę o jedwabińskim pogromie Żydów. Strzembosz podkreślał, że to Niemcy są odpowiedzialni za pogrom, a Polacy, jeśli brali w nim udział, to pod przymusem.
Wręczenie profesorowi Honorowego obywatelstwa odbędzie się w niedzielę w jedwabieńskim domu kultury o godzinie 13.00. Podczas uroczystości będzie promowana także najnowsza książka Strzembosza „Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą X 1939-VI 1941”
Praca powstała w wyniku konfrontacji relacji ustnych zbieranych przez autora na terenach nadbiebrzańskich w latach 80. z dokumentacją NKWD udostępnioną w latach 90. Autor omawia dzieje regionu w czasie wojny, narodziny i rozwój konspiracji jako reakcję na terror wprowadzany przez Sowietów.

Tomasz Strzembosz jest autorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym m.in. ośmiu książek (Tumult warszawski 1525 r., Odbijanie i uwalnianie więźniów w Warszawie 1939-1944, Oddziały szturmowe konspiracyjnej Warszawy 1939-1944, Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944, Refleksje o Polsce i podziemiu 1939-1945, Szare Szeregi jako organizacja wychowawcza, Saga o "Łupaszce" ppłk. Jerzym Dąmbrowskim 1889-1941, Bohaterowie "Kamieni na szaniec" w świetle dokumentów) oraz redaktorem naukowym kilkunastu innych pozycji.
Profesor Tomasz Strzembosz jest współzałożycielem "Komitetu Upamiętniającego Polaków Ratujących Żydów".
Jest też prekursorem badań nad konspiracyjną walką zbrojną w okupowanej Warszawie, dziejami partyzantki i konspiracji na Kresach Północno-Wschodnich RP w czasie pierwszej okupacji sowieckiej 1939-1941 oraz znawcą sowieckiego systemu okupacyjnego.
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę