Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Polska Rodzina poza granicami kraju - konferencja w Łomży

Popołudniowa Msza Święta w kaplicy Wyższego Seminarioum Duchownego w Łomży zapoczątkowała III Międzynarodową Konferencję „Polska Rodzina poza granicami kraju”. Mszy przewodniczył J.E. ks. Abp Szczepan Wesoły, który przez ponad 20 lat kierował Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Rzymie. W kongresie, który w Łomży organizowany jest już po raz drugi, uczestniczy kilkadziesiat osób. Sa to przedstawiciele Polonii z kilkunastu państw Eurpy zarówno wschodniej jak i zachodniej.

Trzydniowe spotkanie zorganizowały instytuty i stowarzyszenia rodzin katolickich z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Austrii oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Do Łomży z wykładami przyjechami najwybitniejsi naukowcy którzy od lat zajmują się problematyką rodziny.
Prezes łomzyńskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Hanka Gałązka podkreśla, że taka konferencja to doskonała okazja do spotkania polonii i wymiany doświadczeń na temat wychowania młodego pokolenia w duchu patrotyzmu.

Głównymi celami konferencji jest przede wszystkim:
- przedstawienie i przedyskutowanie najważniejszych problemów rodzin polskich poza granicami kraju oraz rodzin żyjących w Polskie rozdzielonych poprzez emigrację (głównie zarobkową)
- przedstawienie założeń polityki prorodzinnej państwa w zakresie problematyki tych kategorii rodzin
- wskazanie możliwości współpracy stowarzyszeń polskich rodzin za granicą z prorodzinnymi instytucjami i organizacjami w kraju, osobiste zapoznanie się wiodących działaczy obu tych środowisk.
wypracowanie kierunków dalszych badań, działań organizacyjnych i inicjatyw wspierających rodziny polskie poza granicami kraju oraz ich stowarzyszenia.

Pierwszego dnia uczestnicy Konferencji zastanawiali się nad dwoma głownymi tematami: „Polska chrześcijańska kultura społeczna i rodzina – wartoość którą warto przekazać” i „Rodzice pierwsi i główni wychowawcy” Dziś mają mówić m.in.: o szkole polskiej jako miejscu wychowania dziecka na emigracji.

Patronat nad spotkaniem objął Prymas Józef Glemp, PKEP arcybiskup Józef Michalik i biskup łomżyński Stanisław Stefanek.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę