Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Marita Benke-Gajda - jubileuszowo

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przy ul. Długiej 13 zaprasza w sobotę, 5 grudnia, o godz. 12.00, na wernisaż wystawy rzeźby ceramicznej Marity Benke-Gajdy. Wystawa inauguruje cykl ekspozycji przygotowanych z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej laureatki Nagrody Bursztynowego Kierca (2004 r.) przyznanej za utworzenie przez artystkę w naszej placówce indywidualnej kolekcji jej ceramiki. Marita Benke-Gajda od 10 lat ofiarowuje do łomżyńskich zbiorów prace ilustrujące kolejne etapy jej drogi twórczej. Odznaczają się one niezwykłą różnorodnością i bogactwem form. Artystka tworzy bowiem figurki, naczynia, rzeźby ceramiczne oraz kompozycje reliefowe. Gratulując Autorce dotychczasowych dokonań, życzę jej samych sukcesów, z przekonaniem, że poszukując nowych wyzwań, zrealizuje jeszcze wiele niepowtarzalnych pomysłów.

Marita Benke-Gajda ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1973 roku uzyskała dyplom na wydziale architektury wnętrz - w pracowni prof. Leszka Wajdy. Po studiach zajmowała się projektowaniem wnętrz oraz wystawiennictwem, a - od roku 1980 – także ceramiką artystyczną, która z czasem stała się jej największą pasją. W latach 1982-2000 pracowała jako kierownik nadzoru artystycznego, a zarazem projektant w ceramicznej firmie "Kafel", projektowała również dla zakładu ceramicznego "Cepelia" w Pułtusku. Ponadto, od wielu lat, zajmuje się pracą pedagogiczną we własnej pracowni, a także na macierzystej uczelni i w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów w Krakowie. Jest rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz członkiem Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji "Cepelia". W dorobku ma blisko 100 wystaw indywidualnych (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Opole, Łomża, Łódź, Tarnów, Sieradz, Świdnica, Bolesławiec, Myślenice, Zabierzów, Zakopane) i ponad 100 zbiorowych w kraju oraz za granicą (Czechy, Kanada, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, USA). Jest także laureatką licznych nagród, m.in. za wzory przemysłowe na MT w Poznaniu i za realizację artystyczną roku przyznaną przez "Cepelię". Oprócz Muzeum w Łomży, jej prace posiadają w swoich zbiorach muzea narodowe w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także inne placówki wystawiennicze i osoby prywatne.

 

opr. Karolina Skłodowska - Kierownik Galerii Sztuki Współczesnej

Relacja z wystawy przygotowana przez Studio Filmowe Skorpion

Grzegorz Gwizdon
pon, 30 listopada 2009 10:24
Data ostatniej edycji: wt, 06 grudnia 2011 12:44:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę