Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Kazimierz Kalkowski - rzeźba ceramiczna

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby ceramicznej Kazimierza Kalkowskiego w piątek, 13 listopada 2009 roku, o godz. 18.00, do sal wystawowych przy ul. Długiej 13, w Łomży. Artysta, urodzony w 1954 roku, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom w 1981 roku, w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego). Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i rzeźby ceramicznej. Jest autorem ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju (Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Sopot, Słupsk, Szczecin,Warszawa, Wrocław) oraz za granicą (m.in. Niemcy, Belgia, Luksemburg, USA), a także uczestnikiem ponad 30 pokazów zbiorowych, m.in. brał udział w plenerach oraz wystawach poplenerowych organizowanych przez Stowarzyszenie “Stopka”. W 1990 roku otrzymał Grand Prix Triennale Sztuki Sopot, a w 1993 roku – Złoty Medal w Monachium.Ważniejsze realizacje: witraże i rzeźby w kościele w Gdańsku-Przymorzu, stacje drogi krzyżowej w kościele w Straszynie.

O twórczości Kazimierza Kalkowskiego tak oto pisze Wojciech Zmorzyński z Muzeum Narodowego w Gdańsku: “Stylizowane, dziwne i nierzeczywiste postaci o zdeformowanych, groteskowych cechach, będące owocem swobodnej i nieokiełznanej wyobraźni artysty, biorą udział w kulturowych rytuałach i obrzędach. Bawią i straszą zarazem, ulegają żądzom i namiętnościom w spektaklu trwającej od zawsze “komedii ludzkiej”. W ceramice Kalkowskiego, tak jak na obrazach “małych mistrzów” holenderskich, pod warstwą anegdoty kryją się obszary znaczeń symbolicznych, często o dydaktyczno-moralizatorskiej wymowie, swoiste krzywe zwierciadło, w którym można ujrzeć prawdę o nas samych”.

 

Opr. Karolina Skłodowska - Kierownik Galerii

 

 

 

 

Grzegorz Gwizdon
pon, 09 listopada 2009 11:12
Data ostatniej edycji: pon, 09 listopada 2009 11:30:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę