Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Nagrody Glogera po raz 20.

Główne zdjęcie
Nagroda I stopnia: prof. dr hab. Piotr Eberhardt – za osiągnięcia w dziedzinie geografii kultury Europy Środkowo-Wschodniej.

Profesor Piotr Eberhardt został uhonorowany główną nagrodą w jubileuszowej XX edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Wybitny polski geograf, członek Polskiej Akademii Nauk został wyróżniony za swoje osiągnięcia w dziedzinie geografii kultury Europy Środkowo- Wschodniej. - Jestem niezwykle szczęśliwy z tej nagrody, bo jestem pierwszy geografem ją nagrodzony, a Gloger przecież też był geografem – mówi prof Eberhardt odbierając nagrodę z rąk prof. Janusza Tazbira, przewodniczącego kapituły nagrody i Stanisława Zagórskiego prezesa łomżyńskiego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA, które nagrodę ustanowiło. Uroczystościom wręczenia Nagrody i Medalu Zygmunta Glogera towarzyszy sesja naukowa pt. „Co kochamy? Polacy w poszukiwaniu wartości”, która odbywa się w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.

od lewej: Stanisław Zagórski, prof. Piotr Eberhardt, prof. Janusz Tazbir
od lewej: Stanisław Zagórski, prof. Piotr Eberhardt, prof. Janusz Tazbir
od lewej: laureat nagrody II stopnia red. Jerzy Domański, obok S. Zagórski i J.Tazbir
od lewej: laureat nagrody II stopnia red. Jerzy Domański, obok S. Zagórski i J.Tazbir
Laureatka nagrody II stopnia prof. dr hab. Irena Cecylia Maryniak
Laureatka nagrody II stopnia prof. dr hab. Irena Cecylia Maryniak
Laureat nagrody III stopnia dr Adam Wierciński
Laureat nagrody III stopnia dr Adam Wierciński

Zygmunt Gloger urodził się w 3 XI 1845r. w miejscowości Kamionka w powiecie łomżyńskim. Był etnografem, archeologiem i historykiem. Zorganizował i był prezesem  Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, wśród jego wybitnych dzieł jest m.in. „Geografia historyczna ziem dawnej Polski” i właśnie do tej pozycji nawiązywał prof. Piotr Eberhardt, tegoroczny laureat nagrody, którą dotychczas – w ciągu 20.edycji konkursu – uhonorowano już  około 150 osób.
W tym roku nagrodę Glogara - drugiego stopnia - przyznano także redaktorowi Jerzemu Domańskiemu za wnoszenie fermentu intelektualnego do publicystyki politycznej oraz prof. Irenie Cecylii Maryniak za badania dialektologiczne pogranicza polsko-wschodniosłowiańskiego a trzeciego stopnia - doktorowi Adamowi Wiercińskiemu za troskę o należyty poziom wydawnictw naukowych i publicystycznych.
Kapituła pod przewodnictwem prof. Janusza Tazbira przyznała także trzy wyróżnienia i dwie nagrody honorowe. Wyróżnienia trafią do Grzegorza Piotra Dudzika inicjującego działania kulturalne w rejonach podwarszawskich, Norberta Dariusza Tomaszewskiego - historyka badającego Ciechanowiec i jego okolice oraz do księdza doktora Mieczysława Józefczyka zajmującego się kulturą Elbląga. Laureatami nagród honorowych zostali: prof. Francis Borkowski popularyzujący polska tradycję muzyczna w USA i docent Jan Raclavska, który popularyzuje polska kulturę na Śląsku Cieszyńskim.

cz
pt, 23 października 2009 12:45
Data ostatniej edycji: so, 24 października 2009 11:46:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę