Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Podstawą zbycia działki przy Poligonowej były nieprawne decyzje?

Prokurator Okręgowy w Białymstoku wystąpił do Wojewody Podlaskiego, aby ten złożył skargę administracyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku o stwierdzenie wydania z naruszeniem prawa jednej uchwały Rady Miasta Łomży i dwóch zarządzeń prezydenta Łomży. Wszystkie te akty prawne dotyczą zbycia miejskiej działki przy ulicy Poligonowej. W ocenie prokuratury zostały naruszone przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jak poinformował prokurator Adam Kozub rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku wniosek do wojewody został złożony w piątek 16 października. Dotyczy on uchwały Rady Miasta Łomży z 31 stycznia 2007r. w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia w drodze przetargu, nieruchomości gruntowej Miasta Łomży przy ulicy Poligonowej, oraz zarządzenia prezydenta  Łomży z dnia 9 marca 2007r. w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych stanowiących własność Miasta Łomży w drodze bezprzetargowej, zmienionego następnie zarządzeniem z dnia 30 maja 2007r. 
W wyniku tych aktów 1 czerwca 2007 roku możliwe było podpisanie przez zastępcę prezydenta Marcina Sroczyńskiego i właściciela prywatnej firmy umowy użytkowania wieczystego gruntu  i sprzedaży budynku („Cena sprzedaży budynku i budowli została zapłacona w ten sposób, że strony dokonały wzajemnego potrącenia swoich wierzytelności t.j. ceny sprzedaży i wymagalnego roszczenia o zwrot nakładów z tytułu wybudowania budynku i budowli, w wyniku czego obie wierzytelności w całości wygasły” - z zarządzenia z 30 maja 2007 roku).
To właśnie przy analizie tej transakcji kontroler Regionalnej Izby Obrachunkowej dopatrzył się szeregu nieprawidłowości, o których Izba poinformowała prokuraturę. Śledztwo „w sprawie” prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku od ponad pół roku. W jego trakcie na przesłuchania wezwano m.in. łomżyńskich radnych, a teraz Prokurator Okręgowy w Białymstoku skierował wniosek o złożenie przez Wojewodę Podlaskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku skargi administracyjnej o stwierdzenie wydania z naruszeniem prawa wspomnianych wyżej aktów prawnych.
Dodajmy także, że tej sprawy dotyczy także konflikt pomiędzy prezydentem Jerzy Brzezińskim, a Komisją Rewizyjną Rady Miasta. Komisja domaga się od prezydenta przekazania kserokopii sporządzonego przez RIO protokołu (liczy kilkaset stron), ale prezydent odmawia. Twierdzi, że ustawowe „zapewnienie radnym dostępu do informacji o wynikach kontroli finansowej” zostało zrealizowane poprzez przekazanie radnym wystąpienia pokontrolnego RIO, a sam protokół radni mogą mieć „do wglądu” w gabinecie Skarbnika Miasta.

zobacz jak tę transakcję opisała Regionalna Izba Obrachunkowa

cz
wt, 20 października 2009 16:36
Data ostatniej edycji: wt, 20 października 2009 20:24:56

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę