Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ARiMR: Dopłat nie trzeba będzie zwracać

Rolnicy nie będą musieli zwracać otrzymanych dopłat z powodu braku tzw. ortofotomap w 2005 i 2006 roku – podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Jeśli Polska zostanie zmuszona do zapłacenia kary za „braki” w systemie LPIS to będzie ona zapłacona z budżetu krajowego i nie wpłynie na wysokość dopłat. Przypomnijmy wczoraj Rzeczpospolita napisała, że tysiące rolników będzie musiało oddać pieniądze za trudne warunki gospodarowania. Problem miał dotyczyć zwłaszcza rolników z województw podlaskiego i mazowieckiego, którzy już dostają masowo zawiadomienia o niezgodności w dokumentach i o zmniejszeniu działek, do których przysługują im płatności.

W opublikowanym na stronie internetowej ARiMR komunikacie czytamy, że nieprawdziwe są doniesienia o konieczności zwrócenia przez rolników nadmiernie wypłaconych im środków z tytułu płatności bezpośrednich, rolnośrodowiskowych oraz dopłat do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
„Jeżeli aktualnie ustalana w systemie LPIS maksymalna powierzchnia gruntów rolnych do których mogą być przyznane płatności, jest mniejsza, niż powierzchnia, która wynikała z rejestru ewidencji gruntów i budynków, to rolnicy nie będą musieli również zwracać dopłat z tytułu podjętych wieloletnich zobowiązań w związku z korzystaniem z programów rolno-środowiskowych i ONW. Wynika to z tego, że nie z winy rolników powstały te rozbieżności” - podaje Agencja.
Jeśli Polska zostanie zmuszona do zapłacenia kary za „braki” w systemie LPIS to będzie ona zapłacona z budżetu krajowego i nie wpłynie na wysokość dopłat – czytamy w komunikacie.
ARIMR tłumaczy, że rozsyła do rolników informacje, aby wiedzieli „o maksymalnych powierzchniach gruntów rolnych, które kwalifikują się do płatności (tzw. PEG). Jeżeli rolnik nie zgadza się z podanymi wielkościami tych powierzchni, może  udać się do biura powiatowego ARiMR i zażądać ich weryfikacji. W przypadku stwierdzenia, że powierzchnia ustalona na podstawie ortofotomapy jest błędna, to dane zawarte w systemie LPIS zostaną poprawione i rolnik otrzyma płatności do powierzchni, którą zadeklarował w złożonym wniosku o dopłaty – podkreśla ARiMR.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę