Kołakowski: zabierzcie Czeczeńców z Łomży!
Poseł Lech Kołakowski wystąpił do Rafała Rogali, szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, o jak najszybszą likwidację ośrodka dla uchodźców przy ul. Wesołej w Łomży. Poseł podpierając się „opiniami mieszkańców Łomży”, ale także pismami m.in. Prezydenta Łomży, Komendanta Miejskiego Policji, dyrektorów szpitala i urzędu pracy przekonuje, że „lokalizacja ośrodka powoduje wiele problemów, których społeczność łomżyńska nie będzie w stanie rozwiązać”. Problem Czeczenów w Łomży – w ocenie posła Kołakowskiego - potęguje jeszcze lokalizacja ośrodka dla uchodźców w pobliskim Czerwonym Borze, który jest jeszcze większy niż ten łomżyński.
Z danych które przedstawia we wniosku poseł Kołakowski wynika, że na terenie ośrodka przy ul. Wesołej w Łomży mieszka 189 rodzin uchodźców, a w mieście dalsze 150. Zgodnie z prawem uchodźcy są utrzymywani przez skarb państwa. Tylko w tym roku na tzw. Indywidualny Program Integracji z budżetu państwa, za pośrednictwem wojewody, Łomża otrzymała ponad 630 tys zł. Niestety to o wiele za mało w stosunku do potrzeb. Miasto wystąpiło do wojewody o zwiększenie rezerwy celowej w tym zakresie o niemal milion złotych.
Poseł Kołakowski przekonuje, że na dzień dzisiejszy miasta takie jak Łomża, nie są w stanie udźwignąć problemu finansowego i innych związanych ze stosunkowo dużą liczbą cudzoziemców względem malejącej liczby mieszkańców.
Uchodźcy, ze względu na słabą znajomość języka polskiego mają problemy ze znalezieniem pracy, a czasami popadają także w konflikt z prawem. Z załączonej do wniosku posła informacji insp. Andrzeja Ryńskiego, Komendanta Miejskiego Policji w Łomży, wynika, że w tym roku policjanci z Łomży odnotowali kilka zdarzeń z udziałem uchodźców. To przede wszystkim zakłócenia porządku publicznego i kradzieże, ale w ubiegłym roku zdarzały się usiłowania rozboju i groźby pobicia, a nawet pozbawienia życia, udzielanie narkotyków małoletniemu, czy znieważenia funkcjonariusza policji.
Poseł proponuje wprowadzenie w Polsce pięcioletniej rotacyjności w lokalizacji takich ośrodków w odniesieniu do małych i średnich miast.