Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jerzy Puciata - malarstwo

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w środę, 9 września 2009 roku, o godz. 18.00, do swoich sal wystawowych przy ul. Długiej 13, na otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Puciaty pt. „Ku światłu”. To ekspozycja nacechowana osobistymi emocjami i wspomnieniami przebytej drogi życia oraz refleksją nad ważnymi wydarzeniami z niedawnej przeszłości Polski. Artysta opowiada o nich za pomocą środków malarskich, a przede wszystkim tytułowego „światła”, które – jak sam pisze – ma wiele znaczeń. ”Światło - to życie. Światło to Bóg. Ono też odnosi się do dekady lat 80., kiedy to światło ostatecznie zwyciężyło. Światło rozrywa ciemność i daje nadzieję. Jest to więc wieloznaczne określenie. Światło to dążenie do lepszego poznania, do doskonałości. Jest ono wyrazem mojej nadziei, którą chcę się dzielić. Jest też radością życia - światłem barw”.( fragm. wstępu do katalogu wystawy, Bydgoszcz, 2009)

 

Jerzy Puciata – urodził się w 1933 roku w Wilnie. Ukończył studia malarskie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jest członkiem ZPAP oraz Międzynarodowego Stowarzy-szenia Artystów Plastyków AIAP - UNESCO. Jest stypendystą Fundacji Singera ”POL-CUL”, w Australii oraz, kilkakrotnym, krajowym i zagranicznym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju  i za granicą oraz udział w licznych plenerach, sympozjach i konferencjach. Szczególnie wa-żne dla artysty są cykle wystaw inspirowanych wydarzeniami dekady lat 80. w Polsce: “W” (Wojna) – 1982, “Światło znaku krzyża” – 1985 (poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce) oraz “Światło” – 1987 (poświęcony Janowi Pawłowi II). W tamtym okresie powstał także wyjątkowy obiekt, “Krzyż Pamięci, Wiary i Zwycięstwa”, 7-metrowy krucyfiks, ofiarowany, w 1984 roku, stoczniowcom i parafii św. Brygidy w Gdańsku. W 2008 roku Jerzy Puciata stworzył jeszcze jeden krzyż – Pamięci i Zwycięstwa – dla celów ekspozycji z okazji 50-lecia twórczości w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Obrazy artysty znajdują się, m.in. w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie, Muzeum w Radomiu, Bydgoszczy i Toruniu, w zbiorach Polonii w Toronto i Muzeum Sztuki Współczesnej w Wilnie oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Anglii, Niemczech, Włoszech, Australii, RPA, Kanadzie, USA i innych krajach. Jerzy Puciata jest nie tylko artystą malarzem, ale również działaczem społecznym i animatorem życia kulturalnego. Jako prezes Zarządu Głównego ZPAP, w latach 80., był członkiem Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” przy Lechu Wałęsie, uczestniczył w obradach “Okrągłego Stołu” oraz w I i III Międzynarodowym Kongresie Praw Człowieka, a w roku 1981 i 2000 - w Kongresie Kultury Polskiej. Za działalność twórczą i społeczną został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, Złotą Odznaką ZPAP, Odznaką Zasłużony dla Województwa Bydgoskiego, Medalem Prezydenta Bydgoszczy oraz Nagrodą Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy

 

 

opr. Karolina Skłodowska -kierownik galerii

 

 

Grzegorz Gwizdon
wt, 01 września 2009 16:47
Data ostatniej edycji: pt, 18 września 2009 08:38:02

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę