Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Dorożka

Jest pomysł, aby wprowadzić na razie jedną dorożkę do centrum miasta, proponowana trasa przejazdu zacznie się przy Bulwarze:…niestety nie u nas, tak chcą zacząć w Gorzowie. Tam media informują, że pomysłodawca czeka na uchwałę rajców miejskich, bo trzeba zmienić oznakowanie, wprowadzić regulamin, ( m.in. ubezpieczenie OC, zaświadczenie o zdrowiu konia, właściciel musi po nim sprzątać, przewiduje się odpowiedni ubiór woźnicy itd.) Pomysłodawca nie ma jeszcze cennika, chce po prostu zacząć, by sprawdzić jak usługa się sprzedaje…Niezłe doświadczenie mają w Świnoujściu, dorożek jest tam ok. 60. Założyli nawet stowarzyszenie „Pegaz”, dla ułatwienia kontaktów z urzędami. Niektórzy fiakrzy uczą się języków obcych, opowiadają klientom o historii miasta i mijanych miejscach. A u nas odważnych brak ? Czy dlatego, że jest trudniej ? A może już zerwaliśmy z mentalnością Wschodu? Przerwano więzi międzypokoleniowe, rzemieślnicze…pajęczyn kolektywu na urzędach nie udało się przerwać. Zniknęli z Łomży ostatni dorożkarze oraz garncarz, lutnik i inni „prywaciarze” jak z niechęcią mówiono o nich. Czyżby niechęć została, skoro i dziś niejeden desperat, który chciałby zacząć cokolwiek w Łomży teraz myśli o wyjeździe - jak ten entuzjasta niemych filmów, który nie doczekał się mikro - pożyczki na działalność z okazji stulecia Kina ‘Mirage”…Również słynna ciuchcia nie stanowi atrakcji turystycznej dla „wielkomiejskich” urzędników, tymczasem w Kolnie podchwycono pomysł na mini - muzeum, sprowadzono nawet parowóz wąskotorówki. Czy kiedykolwiek powróci dorożka łomżyńska ? Pewnie chętni by się znaleźli, ale najtrudniej przełamać syndrom przysłowiowych „Bulwarów nad Narwią” - istniejących jak wiele rzeczy tylko w obietnicach wyborczych.…Ostatni postój dorożek istniał na Placu Pocztowym w Łomży, gdzie obecnie postój taxi. Na zdjęciach z 1970 r: jazda w dół ówczesnej ul. Armii Czerwonej ( dziś ul. Polowa.) PS: Najczęściej czytany odcinek „ Honor” ma prawie tysiąc odsłon.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę