Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Biedni protestują przeciw zabieraniu im pieniędzy

Rząd chce odebrać najbiedniejszym gminom pieniądze na usługi społeczne z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW). Ponad 400 protestów w tej sprawie wpłynęło już do Kancelarii Premiera. Wśród protestujących są także samorządy z regionu Łomży. Z programu korzystało 10 gmin z terenu dawnego województwa łomżyńskiego.

Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich jest realizowany na podstawie umowy pożyczki z Bankiem Światowym. Pożyczka Banku Światowego oprocentowana jest na 1,6% w skali roku a Polska zacznie ją spłacać począwszy od 2011 r. W ostatniej nowelizacji budżetu w związku z kryzysem rząd znacznie obciął środki na program. Z 87 mln zł rezerwy celowej na program w 2009 r. pozostało jedynie 14,5 mln zł. Oznacza to zaprzestanie finansowania usług społecznych realizowanych w 500 gminach w kraju – mówią twórcy programu.
- Już zawiesiliśmy realizacje wszystkich umów w ramach tego programu, bo bez pieniędzy z rządu gminy na to nie stać - mówi Lidia Grzejka wójt Miastkowa.
Tylko ta gmina w tej transzy miała otrzymać ponad 150 tys zł. A takich gmin jest u nas jeszcze dziewięć: Grajewo, Klukowo, Kolno,  Mały Płock,  Rutki, Szczuczyn, Turośl, Wąsosz, i Zbójna.

Samorządowcy listy protestacyjne wysłali do premiera, ale o sprawie powiadomili także parlamentarzystów bo rząd skierował nowelizację budżetu do Sejmu, ostateczna decyzja jest więc w rękach posłów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę