Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Trzęsienie ziemi w Łomży!

Najpierw o 13.15, a później o 15.35 w Łomży zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy były na tyle silne, że w niektórych blokach np. przy ulicy Łagody 5 - kwiaty pospadały z parapetów. “To niespotykane zjawisko. Nigdy wcześniej czegoś takiego u nas nie było” - twierdzą w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW w Białymstoku. W Suwałkach wystąpiły pęknięcia w budynku Szpitala Wojewódzkiego, jednego bloku i kilku - co najmniej trzech - innych budynkach.

O godz. 13.15 ziemia zatrzęsła się po raz pierwszy. Wstrząsy były odczuwalne w całej północno-wschodniej Polsce i w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. Kilkadziesiąt minut później Bogdan Maksim Kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW w Białymstoku poinformował, że “na terenie województwa podlaskiego, zanotowano wstrząs sejsmiczny o sile około 4.5 stopnia Richtera. Epicentrum znajdowało się około 180 km. na płn. zach. od Suwałk.”

Odczuwalne wstrząsy potwierdziły też dwa sejsmografy w Mikołajkach i Drohiczynie należące do Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jak informował Maksim “nikt nie ucierpiał. Strat i szkód nie zanotowano.” Trzęsienie ziemi było zaskoczeniem dla sejsmologów – nikt nie wie czemu ziemia zatrzęsła się tak mocno. Tym bardziej, że jak podkreślają w WCZK pierwszy raz w historii wstrząsy były odczuwalne przez ludzi. Poprzednie trzęsienie ziemi, z przed niemal 30 lat (4.03.1977r.), w regionie zanotowały tylko sejsmografy.

Specjaliści z Zakładu Sejsmologii PAN nie przewidywali wstrząsów wtórnych, tymczasem o godzinie 15.35 w Łomży ziemia zatrzęsła się ponownie. Zdaniem sejsmologów był on silniejszy niż pierwszy. Mógł mieć siłę nawet 5,2 w skali Richtera.

Wstrząsy odczuli mieszkańcy Łomży i Ostrołęki - Jak powiedział Jacek Babiel z Redakcji miesięcznika Samorząd Europejski z Ostrołęki
- w siedzibie Redakcji, na trzecim piętrze odczuli kilkusekundowe drganie. "Na początku myśleliśmy, że to jakieś roboty drogowe, ale te nie byłyby tak mocno odczuwalne. Ponadto w pewnym momencie nasze obrotowe fotele lekko się przesuwały...
Dotknąłem podłogi i poczułem - powiedział Jacek Babiel. " "Ok. 15 35 w Ostrołęce wstrząsy powtórzyły się, ale te były już dużo słabsze."

W Łomży niektórych blokach kwiaty pospadały z parapetów. Tymczasem dyżurny PSP w Łomży nie otrzymał żadnych zgłoszeń o jakichkolwiek stratach.

Wszystko wskazuje na to, że trzęsienie ziemi, które wystąpiło w północno-wschodniej Polsce i Obwodzie Kaliningradzkim było naturalne. Strona rosyjska zaprzecza, że trzęsienie było wywołane wybuchem.


zobacz też:
* Trzesienie ziemi... w Łomży
* forum 4lomza.pl - Trzęsienie ziemi?

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę