Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

Św. Brunon na znaczku pocztowym

W związku z milenium śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, oraz jego misji na Ziemi Łomżyńskiej, Poczta Polska wydała specjalny znaczek pocztowy z postacią tego świętego. Znaczek, oraz towarzyszące temu wydarzeniu wydanie koperty FDC (Pierwszego Dnia Obiegu), trafi do obiegu w piątek 19 czerwca, gdy w Łomży, w związku z uroczystościami 1000-lecia śmierci św. Brunona, zbiorą się biskupi na Konferencję Episkopatu Polski.

Jak przypominają pocztowcy Ziemia Łomżyńska jest szczególnie związana ze świętym Brunonem. Łomża znalazła się na trasie jego ostatniej misji. To tu założył on pierwszy kościół na północnym Mazowszu. Prawdopodobnie w okolicach dzisiejszego miasta 1000 lat temu poniósł męczeńską śmierć wraz z 18 towarzyszami. Święty ten jest też patronem Diecezji Łomżyńskiej.

Na specjalnym milenijnym znaczku umieszczony jest św. Brunona z Kwerfurtu z obrazu znajdującego się w Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej. Towarzyszy temu wydanie koperty FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) przedstawiającej fragment listu świętego do króla niemieckiego Henryka II oraz mapą Europy z trasą jego misji i oznaczoną na niej Łomżą.

Znaczek i kopertę będzie można nabyć już w piątek m.in. na specjalnym stoisku Poczty Polskiej, ustawionym w pobliżu Katedry. Przypomnijmy o godzinie 18.00 jubileuszowej Eucharystii sprawowanej w Łomżyńskiej Katedrze przez biskupów zebranych na posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczyć będzie Prymasa Polski, ksiądz kardynał Józef Glemp, który przybędzie do Łomży jako wyznaczony przez Ojca Świętego Benedykta XVI Legat Papieski.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę