Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Przestępstwo nie zawsze oznacza więzienie

Istota kary ograniczenia wolności polega na obowiązku wykonywaniu nieodpłatnej i kontrolowanej pracy na cele społeczne. Prace takie skazani mogą wykonywać i wykonują również w gminach. O ile wójtowie podłomżyńskich gmin raczej niechętnie myślą o tym, aby zapewnić skazanym prace społecznie użyteczne, o tyle miasto Łomża czeka na nich z otwartymi ramionami.

- Sądy Rejonowe w okręgu Sądu Okręgowego w Łomży w 2008 r. orzekały za przestępstwa: kary ograniczenia wolności w stosunku do 101 skazanych i kary grzywien w stosunku do 1 055 skazanych – informuje rzecznik Sądu Okręgowego Dalia Szerment-Szpurko. - To mniej więcej na tym samym poziomie co rok wcześniej, bo Sądy Rejonowe orzekały w 2007 r. kary ograniczenia wolności w stosunku do 105 sprawców i kary samoistnych grzywien w stosunku do 1 003 sprawców.
- Kary te są orzekane za przestępstwa i wykroczenia, które przewidują zagrożenie tego rodzaju karami – wyjaśnia rzecznik Sądu Okręgowego Dalia Szerment-Szpurko. - Na przykład za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli sprawca działa nieumyślnie - art. 160 par. 3  kk, za prowadzenie w ruchu lądowym, wodnym, powietrznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - art. 178a kk, za naruszenie nietykalności cielesnej - art. 217 par. 1 kk.
W 2008 r. w Sądzie Rejonowym w Łomży wymierzono kary ograniczenia wolności w stosunku do 29 skazanych i kary grzywny w stosunku do 452 skazanych (rok wcześniej było to odpowiednio: 27 i 421 skazanych); w Sądzie Rejonowym w Grajewie - ograniczenie wolności 5 skazanych i grzywna dla 105 skazanych (4 i 139); w Sądzie Rejonowym w Wysokiem Mazowieckiem - 55 i 321 skazanych (31 i 222); w Sądzie Rejonowym w Zambrowie - 12 i 177 skazanych (43 i 221).
Zasady wykonywania kary ograniczenia wolności określają przepisy kodeksu wykonawczego (art. 53-66 kkw). Wobec uchylania się skazanych od odbywania kary ograniczenia wolności Sądy Rejonowe okręgu łomżyńskiego w 2008 r. dokonały jej zamiany na kary zastępcze: grzywny w stosunku do 27 skazanych i pozbawienia wolności w stosunku do 15 (w 2007 r. były to kary zastępcze odpowiednio w stosunku do 21 i do 25 skazanych).
- Z tymi pracami społecznie użytecznymi jest więcej problemów niż pożytku – twierdzi Jacek Nowakowski, który w grudniu 2006 r. został wójtem gminy Łomża. - Cztery lata temu, jeszcze za mojego poprzednika, karę odpracowywało w naszej gminie po kilka czy kilkanaście osób rocznie. Nie mamy własnego zakładu komunalnego, ale i tak skazani odmawiali podjęcia pracy, nie przychodzili, a w sądzie to nasz inspektor musiał się z tego tłumaczyć... 
Wykonywanie nieodpłatnej dozorowanej pracy fizycznej na cele społeczne przez skazanych odbywa się w gminie po wskazaniu na prośbę prezesa Sądu Rejonowego zakładów pracy, w których wykonywana byłaby kara ograniczenia wolności.
- W naszej gminie w roku 2007 trzy osoby skazane wykonywały prace fizyczne, natomiast dwie w roku 2008 – informuje Iwona Dryka z Urzędu Gminy w Śniadowie. - Zwykle ludzie ci są skazani za prowadzenie w stanie nietrzeżwości motorowerem lub rowerem czy za kradzież cudzego mienia.
Osoby te zgłaszały się do Urzędu Gminy i pod nadzorem odpracowywały karę przy robotach, wskazanych przez upoważnionego pracownika, minimum 20 godzin miesięcznie. Były to głównie prace porządkowe i sprzątanie ulic i terenów  publicznych. Nie wymagały specjalistycznych umiejętności, a okazały się przydatne dla lokalnej społeczności. O przebiegu pracy i o tym, czy osoby skierowane stawiły się w celu wykonania prac społecznie użytecznych, Sąd Rejonowy był informowany odrębnymi pismami.
- W gminie Wizna średnio od dwóch do pięciu skazanych rocznie odpracowuje karę – mówi wójt Zbigniew Sokołowski. - Przeważnie ich pracę uzgadniamy z sołtysami, a skazani są kierowani np. do wycinki przydrożnych krzaków.
Wójt Sokołowski podkreśla, że ubezpieczenia od ewentualnego wypadku przy pracy wprawdzie nie są wysokie, rzędu kilkudziesięciu złotych, to jednak wszyscy wójtowie są wyczuleni, że do gmin trafiają kolejne zadania bez pokrycia finansowego ze strony państwa na ich realizację.
Oprócz tego, gmina musi zapewnić ubranie robocze i dozorującego pracownika, badania lekarskie, zapoznać skazanego z przepisami bhp i zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W gminie Piątnica w 2008 r. nikt nie  odpracowywał kary ograniczenia wolności, a w 2009 r. tylko jeden mężczyzna został skazany na odpracowanie kary za jazdę motorowerem po pijanemu. Tylko jeden mężczyzna został skierowany w gm. Piątnica do prac w 2007 r., gdyż przydatne okazały się jego fachowe umiejętności - umiał układać glazurę i terakotę.
Zupełnie inaczej niż wójtowie okolicznych gmin na prace społecznie użyteczne, wykonywane przez skazanych w ramach odpracowania kary ograniczenia wolności, patrzą władze Łomży.
- Na początku roku do Prezydenta Miasta wpłynęło pismo od Prezesa Sądu
Rejonowego w Łomży z prośbą o wskazanie instytucji, w których skazani mogliby odbyć kary ograniczenia wolności oraz prace społecznie użyteczne w 2009 roku – informuje Łukasz Czech z biura prasowego łomżyńskiego ratusza. - Pismo to Prezydent przekazał do jednostek podległych z prośbą o sporządzenie wykazu zapotrzebowania na takie osoby. Pozytywnie na prośbę odpowiedział Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
i Mieszkaniowej, informując, że w MPGKiM-ie swoje kary mogłoby odpracować ok. 120 osób. Pozytywnie odpowiedzieli również Dyrektor MOPS-u wspólnie z Dyrektorem PKPS-u, informując, że w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej takie prace mogłoby odbyć 7 osób.

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę