Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

W Kolnie wicestaroście zarobków Rada ustalać nie może

Wojewoda Podlaski stwierdził nieważność znowelizowanych zapisów Statutu Powiatu Kolneńskiego dotyczących zwrotów kosztów podróży i diet wypłacanych Wicestaroście i pozostałym członkowie Zarządu Powiatu. Radni chcieli by to oni ustalili te zasady, wojewoda twierdzi tymczasem, że w przypadku gdy te osoby nie są radnymi ustala to tylko i wyłącznie Starosta.

Rada Powiatu Kolneńskiego ustaliła zasady wynagradzania Wicestarosty i pozostałych członków Zarządu, zgodnie z którymi mają oni otrzymywać z budżetu powiatu zwrot kosztów podróży oraz dietę na zasadach określonych przez Radę w odrębnej uchwale. Tymczasem Biuro Prawne wojewody uznało, że nowe zapisy nie są ważne, bo zostały podjęte z naruszeniem prawa.
Uchwalona przez Radę Powiatu zmiana Statutu oznacza, iż generalnie wicestarosta oraz wszyscy członkowie Zarządu, w tym i niebędący radnymi będą otrzymywać diety i zwrot kosztów podróży. Tymczasem zapis taki jest sprzeczny z uregulowaniem ustawy o pracownikach samorządowych, który jednoznacznie przewiduje, iż z członkiem zarządu wybranym spoza rady (niebędącym radnym) nawiązuje się stosunek pracy czyli zawiera umowę o pracę, na mocy której przysługuje mu wynagrodzenie a nie dieta. Oznacza to, że organem właściwym dla określenia wicestaroście oraz etatowemu członkowi zarządu istotnych warunków umowy o pracę (w tym wynagrodzenia) jest starosta powiatu a nie rada.
Wojewoda uznał więc, że uchwała w tej części została podjęta z naruszeniem prawa i stwierdził jej nieważność. Rada Powiatu Kolneńskiego na to rozstrzygnięcie może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę