Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Kubrak apeluje do Belki w sprawie powiatowej kultury

"Samorząd Powiatu Łomżyńskiego zwraca się z prośbą i apelem o ostateczne, systemowe i sprawiedliwe uregulowanie zasad finansowania instytucji kultury przekazanych jednostkom samorządu terytorialnego szczebla powiatowego z dniem 1 stycznia 1999 roku.” - napisał w liście do Premiera Marka Belki Starosta Łomżyński Wojciech Kubrak.

Powiatowi łomżyńskiego przekazano wówczas dwie instytucje tj. Muzeum Przyrody w Drozdowie i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Roczny koszt ich funkcjonowania w 2003 roku wyniósł ponad 950 tys zł, a z budżetu centralnego przyszło na nie 650 tysięcy.
W tym roku jest jeszcze gorzej, bo we wrześniu brak jest jeszcze ostatecznych decyzji co do przyznanych dotacji z rezerwy budżetu państwa. Tymczasem kolejnego roku i planowanych nowych sposobów finansowania jednostki te mogą już nie przeżyć - alarmuje Starosta. Ministerstwo chce zlikwidować całkowicie dotacje z rezerwy celowej i zastąpić ją dofinansowaniem jedynie poszczególnych organizowanych przez powiatowe instytucje imprez. Starosta pisze, że “administracyjne wymuszanie finansowania kultury przynieść może jedynie załamanie budżetów powiatów. Konsekwencje będę tragiczne dla jednostek kultury, gdyż mając do wyboru zapaść finansową albo możliwość funkcjonowania, samorządy bez wątpienia wybiorą tę drugą opcję.”
Jak dalej napisał Starosta “zamysł szokowego, jednorazowym aktem administracyjnym przekazania instytucji kultury samorządom powiatowym jest dużym nieporozumieniem.” W jego opinii przyniesie to więcej szkód i strat niż korzyści, odizoluje od aktywnego uczestnictwa we wszelkich formach kultury mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi, a “także zanikną - i tak już często jedynie ogromnym wysiłkiem animatorów podtrzymywane - folklor i sztuka ludowa.”
Wojciech Kubrak w liście do Premiera stwierdza, iż konieczne jest utrzymanie źródła finansowania instytucji kultury z budżetu państwa i prosi go o nowe systemowe rozwiązania dotyczące finansowania w latach przyszłych takich placówek jak Regionalny Ośrodek Kultury w Lomży, czy Muzeum Przyrody w Drozdowie.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę